Album zawierający ponad 200 fotografii lotniczych trafił do Polski. Kosztował 12 tysięcy złotych
fot. muzeumsp.pl
Album zawierający ponad 200 unikalnych fotografii związanych z przedwojennym polskim lotnictwem zakupiło Muzeum Sił Specjalnych w Dęblinie.
Inne z kategorii
Muzeum Sił Specjalnych w Dęblinie za kwotę 12 tysięcy złotych zakupiło unikatowy zbiór ikonograficzny dotyczący działalności polskiego lotnictwa z lat 1921-1925, prezentujący ponad 200 fotografii sytuacyjnych z jednostek lotniczych oraz widoki polskich miast odradzającej się II Rzeczypospolitej.
„Album fotograficzny polskiego oficera lotnictwa wojskowego” składa się z 223 dużych i dobrze zachowanych fotografii, pod którymi znajdują się daty i opisy miejsca wykonania zdjęć. W skład kolekcji wchodzą między innymi fotografie sytuacyjne z Wyższej Szkoły Pilotów w Grudziądzu z 1923 roku, z 2 Pułku Lotniczego w Krakowie, 4 Pułku Lotniczego w Toruniu oraz liczne fotografie samolotów, w tym także po wypadkach i katastrofach lotniczych (np. zdjęcie wraku Fokkera D.VII po śmiertelnym wypadku por. pil. Karola Biedy z 6.03.1923 roku, zdjęcia wraku Ansaldo A.300-2 po tragedii st. sierż. pil. Wacława Wańczura i por. obs. Stefana Pudłowskiego z 21.06.1924 roku), a także fotografie z uroczystości pogrzebowych pilotów (np. kpt. obs. Stefana Esztela i por. pil. Henryka Strzałkowskiego, którzy zginęli 20 lipca 1923 roku w okolicach Lublina w czasie lotu dwupłatowcem Ansaldo A.300-2, pogrzeb lotników odbył się w Lublinie)
- czytamy na stronie muzeum.
Wiele zdjęć z zakupionego zbioru była robiona w naszym regionie w tym również w Bydgoszczy.
Szczególną uwagę zwracają fotografie lotnisk we Lwowie, w Poznaniu, Rumi, Pucku, Bydgoszczy, Krakowie oraz nieznane dotąd szczegóły infrastruktury lotniska 4 Pułku Lotniczego w Toruniu. W albumie zostały zaprezentowane maszyny takich typów jak: Ansaldo A.300, Ansaldo A.1 Balilla, Albatros B.II, Breguet XIV, Bristol F.2B Fighter, De Havilland DH-9, Fokker D.VII i Potez XV
- informuje muzeum.
Inf. muzeumsp.pl