Historia Wczoraj 15:00 | Redaktor
Czy 22 lipca było największym kłamstwem PRL? Prof. Golon demaskuje komunistyczną propagandę!

fot. Facebook / IPN

Prof. Mirosław Golon, historyk z bydgoskiego IPN, w mocnych słowach i z historyczną precyzją rozwiewa mity wokół 22 lipca – komunistycznego święta, które miało zastąpić polskie tradycje narodowe. Czy w końcu poznajemy prawdę o „dzień odrodzenia”?

Fałszywe święto „odrodzenia”

22 lipca 1944 roku ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) — dokument przygotowany w Moskwie i symbolicznie rozpoczynający epokę komunistycznych rządów w Polsce. Prof. Mirosław Golon, historyk z IPN, podkreśla, że od samego początku była to rocznica budowana na propagandowym fałszu. Miała udawać narodowe odrodzenie, podczas gdy w rzeczywistości oznaczała sowieckie podporządkowanie.

Wkroczenie Armii Czerwonej – wyzwolenie czy podbój?

Jak przypomina prof. Golon, Armia Czerwona w styczniu 1944 roku wkroczyła na ziemie polskie jako faktyczny wróg wolnej Polski — tak jak 17 września 1939 roku. Stalin miał już plan: oderwać wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej, wprowadzić terror i stworzyć satelickie państwo podporządkowane Moskwie. Manifest PKWN był tylko formalnym potwierdzeniem tego, co od dawna działo się na froncie i w gabinetach Kremla.

Propaganda sukcesu i kult wodzów

22 lipca stał się najważniejszym świętem PRL — dniem, w którym władze chwaliły się osiągnięciami gospodarki, kultury i polityki. Wręczano wtedy odznaczenia, organizowano uroczystości w zakładach pracy i odsłaniano kolejne pomniki „Polski Ludowej”. To właśnie wtedy, w 1979 roku w Lublinie, stanął ogromny pomnik Bolesława Bieruta — jednego z najbardziej znienawidzonych przywódców PRL.

Upadek bez żalu

Po 1989 roku święto 22 lipca zniknęło z kalendarza praktycznie bez echa. W kolejnych latach rozpoczęła się dekomunizacja przestrzeni publicznej: zmiany nazw ulic, demontaż pomników i usuwanie śladów dawnego reżimu. Jak zauważa prof. Golon, nawet wśród sympatyków lewicy niewielu broniło tej rocznicy, bo była ona zbyt wyraźnie związana z sowieckim nadzorem.

Notatka biograficzna: prof. Mirosław Golon

Prof. dr hab. Mirosław Golon (ur. 1964) — historyk, specjalista od dziejów PRL, stosunków polsko-sowieckich i historii Pomorza. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor kilkuset publikacji naukowych. Były dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, obecnie związany z Delegaturą IPN w Bydgoszczy. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->