Historia 27 wrz 2021 | Krzysztof Drozdowski
GALowie i przyjaciele prowadzili poszukiwania pozostałości po bitwie pod Płowcami [GALERIA]

fot. KD

Ponad 170 poszukiwaczy wyposażonych w detektory metalu przeszukiwało teren na którym rozegrała się bitwa pod Płowcami.

27 września 1331 roku na polach wsi Płowce pomiędzy wojskami Władysława Łokietka a oddziałami zakonu krzyżackiego pod wodzą komtura krajowego chełmińskiego Otto von Lauterberga, marszałka zakonu Dietricha von Altenburga i wielkiego komtura Ottona von Bonsdorfa doszło do wielkiej bitwy, 

Pomimo odparcia ataku wojsk polskich, Krzyżacy podjął decyzję o przerwaniu marszu na Brześć Kujawski i pod osłoną ciemności natychmiastowego odwrotu do Torunia bez pochowania swoich własnych poległych. Decyzja o wycofaniu wojsk krzyżackich oznaczała zarazem przerwanie całej kampanii na ziemiach polskich, w związku z czym można tę bitwę uznać za sukces strategiczny Władysława Łokietka. Bitwa uniemożliwiła też połączenie się wojsk krzyżackich z wojskami czeskimi Jana Luksemburskiego, których współdziałanie mogło doprowadzić do upadku niedawno zjednoczonego Królestwa Polskiego.

I to właśnie pozostałości po tej bitwie szukali wczoraj (26. września) członkowie Stowarzyszenia Poszukiwawczo-archeologicznego GAL wraz z wieloma innymi grupami poszukiwaczy, którzy na miejsce zjechali z różnych zakątków kraju.

Łącznie ponad 170 osób podzielonych na trzy grupy przeczesywało detektorami metalu okoliczne pola, wzbudzając zainteresowanie okolicznych mieszkańców. 

Wśród odnalezionych rzeczy dominowały monety, w tym również te z czasów pochodzenia cesarstwa rzymskiego. 

Poszukiwania będą kontynuowane w kolejnych latach.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.