W piekle wojny na trzech kontynentach. Wspomnienia por. Jałowika [SPOTKANIE]
materiały organizatorów
Życie codzienne polskich żołnierzy na Wschodzie opisane słowami jednego z nich - to propozycja Krzysztofa Drozdowskiego. Do druku przygotował wspomnienia por. Wacława Jałowika, oficera 7 Dywizji Piechoty. O książce w piątek (18 października) opowie w WiMBP.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
„Praktycznie jednym tchem można wymienić nazwy najsłynniejszych polskich oddziałów biorących udział w walce u boku aliantów. Niewielu jednak wymieniłoby Armię Polską na Wschodzie i działającą w jej strukturach 7 Dywizję Piechoty” - tłumaczy Drozdowski.
To właśnie w niej służył por. Wacław Jałowik. „Jako kolejarz został wywieziony w dalekie ostępy rosyjskie do gułagu. Następnie po podpisaniu umowy Sikorski-Majski, wypuszczony z obozu, samotnie przedzierał się do polskiego wojska. (...) Gdy dotarł już do polskiej bazy, jego oczom ukazał się widok niewiele lepszy niż w sowieckich gułagach. Stalin ograniczał racje żywieniowe. Dopiero pod naciskiem zgodził się na ewakuację części Polaków na Bliski Wschód” - czytamy na stronie „Krzysztof Drozdowski - historycznie” na Facebooku.
Jałowik spisał swoje wspomnienia dla bliskich, nie spodziewając się, że ukażą się drukiem. Drozdowski otrzymał je od mieszkającej w Bydgoszczy rodziny porucznika.
„Mimo że Jałowik nie urodził się w naszym mieście, to tu pozostawił swoją spuściznę” - wyjaśnia pasjonat. „Dodać należy, że wspomnienia spisywane były bez specjalnego słodzenia” - podkreśla. Dzięki publikacji poznamy m.in. codzienne życie żołnierzy, także w aspektach budzących sprzeciw Jałowika - takich jak pijaństwo wsród oficerów.
Spotkanie poświęcone wydanym wspomnieniom „W piekle wojny na trzech kontynentach” rozpocznie się w piątek (18 październiak) o godz. 17.30 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (ul. Stary Rynek 24).
Krzysztof Drozdowski jest pasjonatem historii, autorem książek, m.in. „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej 1911-1945”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”, a także „16. Pułk Ułanów Wielkopolskich” (współautorstwo).