Wystawa IPN o wojnie 1920 roku otwarta [GALERIA]
fot. KD
Od środy (19 sierpnia) mieszkańcy Bydgoszczy mogą oglądać wystawę dotyczącą historii wojny polsko-bolszewickiej, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Akademicka Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci — pamięć, modlitwa i historia [WIDEO]
Przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej 3 od dziś (19 sierpnia) można oglądać nową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja dotyczy 100. rocznicy wojny z bolszewikami. Zgodnie z tytułem: »Za Termopile starczą Wam piersi własne…«. Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu”, nacisk położono na działania zbrojne i udział w nich mieszkańców regionu.
Na kolejnych tablicach możemy więc znaleźć informacje o bitwie pod Brodnicą czy też obronie Włocławka. Wszystkie tablice okraszone zostały ilustracjami.
Wystawę otworzyła dyrektor delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska. Obecni byli również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prof. dr hab. Mirosław Golon, który przedstawił szeroką perspektywę wojny polsko-bolszewickiej jako konfliktu nie tylko militarnego, ale także ideologicznego. Dyrektor gdańskiego Oddziału IPN w swoim przemówieniu zawarł również wiele informacji dotyczących udziału w wojnie mieszkańców regionu.
– Wojska bolszewickie najpóźniej dotarły na nasze tereny. Najczęściej mówi się o wydarzeniach z 15–16 sierpnia, niweluje się te związane z Kujawami i Pomorzem – zapowiadał przed wystawą Mirosław Sprenger z bydgoskiej delegatury IPN. – Dlaczego one były ważne? Czwarta armia frontu zachodniego wyruszyła na północ i to pozwoliło na odciążenie Warszawy. Więcej czytaj tutaj.
Krzysztof Drozdowski, mk