Historia 19 sie 2020 | Krzysztof Drozdowski
Wystawa IPN o wojnie 1920 roku otwarta [GALERIA]

fot. KD

Od środy (19 sierpnia) mieszkańcy Bydgoszczy mogą oglądać wystawę dotyczącą historii wojny polsko-bolszewickiej, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej 3 od dziś (19 sierpnia) można oglądać nową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja dotyczy 100. rocznicy wojny z bolszewikami. Zgodnie z tytułem: »Za Termopile starczą Wam piersi własne…«. Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu”, nacisk położono na  działania zbrojne i udział w nich mieszkańców regionu. 

Na kolejnych tablicach możemy więc znaleźć informacje o bitwie pod Brodnicą czy też obronie Włocławka. Wszystkie tablice okraszone zostały ilustracjami.

Wystawę otworzyła dyrektor delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska. Obecni byli również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prof. dr hab. Mirosław Golon, który przedstawił szeroką perspektywę wojny polsko-bolszewickiej jako konfliktu nie tylko militarnego, ale także ideologicznego. Dyrektor gdańskiego Oddziału IPN w swoim przemówieniu zawarł również wiele informacji dotyczących udziału w wojnie mieszkańców regionu.

– Wojska bolszewickie najpóźniej dotarły na nasze tereny. Najczęściej mówi się o wydarzeniach z 15–16 sierpnia, niweluje się te związane z Kujawami i Pomorzem – zapowiadał przed wystawą Mirosław Sprenger z bydgoskiej delegatury IPN. – Dlaczego one były ważne? Czwarta armia frontu zachodniego wyruszyła na północ i to pozwoliło na odciążenie Warszawy. Więcej czytaj tutaj.

Krzysztof Drozdowski, mk

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.