Historia 11 kwi 16:29 | Redaktor
Zbrodnia bez kary, pamięć bez końca. Weekend z historią w Bydgoszczy

Fot. www.karski.muzhp.pl (Domena publiczna) Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17.09.1939

W najbliższy weekend Bydgoszcz odda hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. W ramach obchodów 85. rocznicy tragicznych wydarzeń z wiosny 1940 roku odbędą się projekcja filmu, msza święta oraz oficjalne uroczystości z udziałem wojska i władz regionu.

Film Wajdy na otwarcie obchodów

Obchody rozpoczną się w sobotę, 12 kwietnia, o godz. 19:00 w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli bezpłatnie obejrzeć poruszający film „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy – opowieść o dramacie polskich oficerów i ich rodzin, oparta na historii ojca reżysera, który zginął w Katyniu.

Niedzielne uroczystości przy Krzyżu Katyńskim

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę, 13 kwietnia. Po mszy św. o godz. 10:30 w tym samym kościele, uczestnicy przejdą na plac przy Krzyżu Katyńskim, gdzie – z pełnym ceremoniałem wojskowym – oddany zostanie hołd zamordowanym. Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią pt. „Uciekli do Mandżurii”, którą będzie można zobaczyć przed świątynią.

Wspólnie do udziału w wydarzeniach zapraszają Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Pamięć o zbrodni bez przedawnienia

Zbrodnia Katyńska to jedno z najboleśniejszych doświadczeń w historii Polski. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali niemal 22 tysiące obywateli II Rzeczypospolitej – w tym blisko 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

Egzekucje przeprowadzano metodą strzału w tył głowy. Ciała ofiar pogrzebano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Dla wielu rodzin oznaczało to nie tylko stratę najbliższych, ale również przymusowe zesłanie w głąb ZSRR.

Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej to nie tylko czas wspomnień, ale i zobowiązanie – by prawda historyczna była zawsze obecna w świadomości kolejnych pokoleń.

Źródło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->