Komunikacja 8 lis 18:55 | mk
Budowa drogi S10 z Emilianowa do Solca. Drogowcy poznali oferty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Otwarto oferty w przetargu na czwarty, a zarazem zarazem ostatni odcinek drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Zaprojektować i wybudować ponad 8-kilometrowy odcinek z Emilianowa do Solca Kujawskiego chce dziewięć firm/konsorcjów.

Najtańszą ofertę, na kwotę 233 587 961,76 zł, złożyła firma Budimex, a najdroższą, na kwotę 309 600 414,07 zł, konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider) i Aldesa Construcciones (partner). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarezerwowała na tę inwestycję 424 475 852,67 zł, co oznacza, że wszystkie oferty mieszą się w założonym budżecie.

Obecnie trwa analiza ofert. Oceniane będą cena (60 proc.), okres gwarancji jakości (30 proc.) i termin realizacji kontraktu (10 proc.).

Odcinek S10 Emilianowo - Solec będzie miał długość 8,64 km. Droga rozpocznie się na wschód od planowanego węzła Emilianowo i prowadzić będzie w kierunku Torunia do Solca Kujawskiego, kończąc się przed planowanym węzłem Solec. W ramach tej inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi oraz nowy węzeł Makowiska.    

Odcinek ma stanowić szybkie połączenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z Solcem Kujawskim oraz dopełnienie południowego odcinka obwodnicy Bydgoszczy.

Cała trasa S10 Bydgoszcz – Toruń została podzielona na cztery odcinki: Bydgoszcz Południe – Emilianowo, Solec Kujawski – Toruń Zachód, Emilianowo – Solec Kujawski, Toruń Zachód – Toruń Południe, dla których rozpisano oddzielne przetargi. Drogowcy poznali już oferty dla wszystkich odcinków.

Budowa ma pozwolić przenieść ruch z obciążonej drogi krajowej nr 10 na nowoczesną, bezpieczną drogę szybkiego ruchu, poprawić dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Ma zostać zrealizowana do 2026 roku.

mk Autor