Komunikacja 7 maj 14:08 | mk
Budowa S5. Wkrótce przetarg na dokumentację kolejnych odcinków

Wiceminister Rafał Weber był na placu budowy 6 maja/fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Odcinek drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy – Dworzysko ma zostać udostępniony do ruchu w czerwcu 2022 roku. Podczas wizyty na placu budowy wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził Programy prac przygotowawczych kolejnych odcinków trasy, łączących drogę S7 z autostradą A1.

– Prace na budowie trasy S5 między Bydgoszczą a Nowymi Marzami przebiegają zgodnie z planem. Są zaawansowane w 30 procentach – mówił wiceminister Weber. – Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to jest ogromna szansa, że odcinki Nowe Marzy-Dworzysko i Dworzysko-Aleksandrowo zostaną udostępnione w czerwcu przyszłego roku – dodał.

Jak informuje urząd wojewódzki:

Wiceminister podczas konferencji prasowej podpisał dwa Programy Inwestycji dla prac przygotowawczych do budowy drogi S5 od Grudziądza do granicy z woj. warmińsko-mazurskim. Pierwszy Program obejmuje odcinek Wirwajdy - granica woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Drugi - odcinek od granicy tych województw do autostrady A1 w okolicy Grudziądza.

Odcinki połączą drogę ekspresową S7 (Ostróda) z autostradą A1 (Grudziądz). W ten sposób ma powstać korytarz transportowy wschód-zachód, spinający główne gospodarcze ośrodki regionu.

Zatwierdzenie Programów przez ministra Webera oznacza, że bydgoski oddział GDDKiA będzie mógł ogłosić przetarg na dokumentację projektową tej części trasy. Ma to nastąpić w połowie roku.

Prace przygotowawcze i uzyskanie decyzji środowiskowej mogą potrwać do 2028 roku. Prace przy budowie S5 pomiędzy Grudziądzem a Ostródą miałyby zakończyć się w 2032 roku.

Obecnie trwają prace na ok. 5-kilometrowym odcinku Ornowo – Wirwajdy. Na drodze o przekroju dwujezdniowym powstaną węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt. Oddanie do ruchu ma nastąpić w maju 2023 roku.

Na podstawie: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki; Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych, oddział w Bydgoszczy

Zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

mk Autor