Komunikacja 15 wrz 2021 | mk
Drogowcy uspokajają w sprawie ruchu na ul. Fordońskiej: „stabilizuje się”

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

13 września zaczęły obowiązywać zmiany w organizacji ruchu w związku z rozpoczęciem budowy mostów nad Brdą, w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego. Bydgoscy drogowcy twierdzą, że po dwóch dniach od wprowadzenia zmian sytuacja na drodze poprawia się; natężenie ruchu w obrębie prowadzonych robót „znacznie spadło”.

– Ruch odbywa się wolniej, ale płynnie i bez zakłóceń. Sytuację monitorujemy na bieżąco, badamy potoki pasażerów i dostosowujemy sygnalizację świetlną do natężeń – przekazuje w komunikacie rzecznik Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Tomasz Okoński. 

Na dowód przytacza dane pozyskane z czujnów ITS w nawierzchni jezdni – we wtorek (14 września) w stosunku do poniedziałku (13 września) liczba pojazdów poruszających się ul. Fordońską w kierunku centrum spadła w porannej godzinie szczytu o ok. 20 procent, w popołudniowym szczycie – o 10 procent. W przeciwnym kierunku pojazdów było o 10–15 proc. mniej.

Natężenie ruchu zanotowano natomiast na ul. Wyszyńskiego (średni wzrost natężenia o 10 proc.) i ul. Kamiennej (o ok. 10 proc.); więcej samochodów pojawiło się także na ul. Zamczysko i ul. Skłodowskiej-Curie.

– Obecne w miejscach, gdzie zaobserwowano zwiększone natężenia pojazdów, prowadzone są działania optymalizacyjne przez centrum sterowania ruchem (ITS).Dynamicznie, w zależności od natężeń ruchu, optymalizowany jest cykl sygnalizacji świetlnej i wydłużany jest sygnał światła zielonego (min: ul. Sporna, Kamienna) – przekazuje Tomasz Okoński. – Pomimo wahań natężeń ruchu, ruch w całym obszarze dotkniętym zmianami odbywa się obecnie bez większych zakłóceń – dodaje.

W związku z robotami wystąpiły także opóźnienia tramwajów i autobusów; opóźnienia tych pierwszych na połowie trasy wynosiły w poniedziałek od 8 do 10 minut; we wtorek mniej – 4 minuty. Poważniejsze były opóźnienia autobusów – w poniedziałek wynosiły ok. 15–20 minut, a we wtorek, w związku ze zmniejszeniem natężenia ruchu, spadły do ok. 7–10 minut.

fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

– Dziś (środa, 15 września) odnotowaliśmy kolejne spadki natężeń ruchu na u. Fordońskiej od ulicy Wyścigowej do ronda Fordońskiego. Przejazd pojazdów w godzinach porannego szczytu ul. Fordońską w obu kierunkach odbywał się bez większych zakłóceń – informuje rzecznik na stronie ZDMiKP.  – Przejazd odcinkiem objętego pracami w zakresie ruchu tramwajowego i autobusowego był zdecydowanie szybszy.

Zapewnia też, że drogowcy monitorują sytuację pod kątem wprowadzenie ew. usprawnień. Utrudnienia w związku z rozpoczętą inwestycją potrwają kilka miesięcy. – Nie wykluczamy zmian zarówno w optymalizacji ruchu, jak i funkcjonowaniu komunikacji publicznej, jeżeli pojawią się dodatkowe utrudnienia i sytuacja będzie tego wymagała. Warunkiem wprowadzenia jednak jakiekolwiek długoterminowej zmiany, jest zebranie dokładnych danych o ruchu i funkcjonowaniu komunikacji publicznej w dłuższym okresie czasu tj. ok. dwóch tygodni, aby bazować na danych powtarzalnych, a nie losowych – podkreśla.

Mapa zmian w organizacji ruchu, mat. ZDMiKP w Bydgoszczy

Szczegółowy opis zmian w organizacji ruchu jest dostępny tutaj.

Mapa zmian w organizacji komunikacji publicznej, mat. ZDMiKP w Bydgoszczy

W ramach inwestycji powstaną dwa mosty, tramwajowy i drogowy, przy moście w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Wykonawca, spółka Trakcja, wybuduje też nowe skrzyżowania, położy nowe nawierzchnie, torowiska, chodniki, drogi rowerowe, wykonane zostaną nasadzenia. Przedsięwzięcie pochłonie 154 mln zł, częściowo jest finansowane ze środków unijnych. Zakończenie prac ma nastąpić jesienią 2023 roku.

mk Autor