Komunikacja 26 sty 2023 | Redaktor
Grzybno: nowy peron ułatwia podróże na trasie z Bydgoszczy do Chełmży

Pociąg przy peronie na przystanku Grzybno. fot. Mariusz Lewandowski PKP PLK

Podróżni korzystają z przebudowanego peronu na przystanku Grzybno i wygodniej wsiadają do pociągów na linii Bydgoszcz – Chełmża. To pierwsze zadanie w woj. kujawsko – pomorskim, które zostało zrealizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Koszt prac wyniósł 1,3 mln zł netto.

Po przebudowie peron na przystanku Grzybno na linii Bydgoszcz – Chełmża (nr 209) jest wyższy, co ułatwia podróżnym wsiadanie do pociągów. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowano wygodne dojście oraz antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi. Zamontowano wiatę, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Jest jaśniejsze oświetlenie, a dla podróżnych dojeżdżających rowerem są stojaki.

Koszt zadania wyniósł 1,33 mln zł netto. To pierwsze zadanie zrealizowane przez PLK SA ze środków „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Czytaj też: Będzie lepszy dostęp do kolei w kujawsko – pomorskim

Program na terenie woj. kujawsko – pomorskiego obejmuje 11 lokalizacji na liście podstawowej, w tym m.in. budowę nowych przystanków Trzeciewnica, Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Na liście rezerwowej znajdują się 3 lokalizacje.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacje w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

W latach 2021-2022 PLK SA na linii kolejowej nr 209 realizowały prace, których efektem jest utrzymanie sprawnych i bezpiecznych podróży pociągiem z Bydgoszczy do Chełmży oraz utrzymanie rozkładowej prędkości jazdy do 70 km/h. Na odcinku Bydgoszcz Fordon – Unisław, na łącznej długości ponad 4 km, wymieniono szyny z częściową wymianą podkładów. W ubiegłym roku, na moście kolejowo-drogowym im. Rudolfa Modrzejewskiego przez rzekę Wisłę w Bydgoszczy, wymieniono mostownice oraz wyremontowano chodniki techniczne na pięciu przęsłach. W 2023 r. prace te będą kontynuowane. Celem jest utrzymanie odpowiednich parametrów technicznych obiektu. Łączny koszt zrealizowanych robót wyniósł ok. 2,5 mln zł netto.

 

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Przemysław Zieliński

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor