Komunikacja 12 gru 14:01 | Krzysztof Drozdowski
Marszałek podpisał umowę z Arrivą. Co dalej z POLREGIO?

fot. il. Anna Kopeć

Marszałek Piotr Całbecki podpisał umowę z Arrivą, która będzie obsługiwała pasażerskie połączenia kolejowe na liniach niezelektryfikowanych w regionie.

Rzecznik prasowy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Arriva na obsługę przewozów pasażerskich na terenie województwa. W specjalnym oświadczeniu znajdziemy również informacje na temat przywrócenia połączeń 209 Bydgoszcz Chełmża oraz 215 Laskowice Pomorskie - Czersk. Zapowiadana likwidacja tych połączeń, a zwłaszcza nr 209, wywołała duże oburzenie wśród mieszkańców regionu. 

Czytaj także: Torowa ekwilibrystyka Marszałka. Stracą jak zwykle mieszkańcy regionu

Nadal jednak nie rozwiązano sytuacji negocjacyjna z innym regionalnym przewoźnikiem, spółką POLREGIO, która zarzuca marszałkowi negocjacje w złej wierze i nieuzgadnianą zmianę warunków umowy na dwa tygodnie przed wprowadzeniem nowego rozkładu jazdu. W swoim oświadczeniu marszałek zaznacza jednak, że  -  (zarzuty) w żadnym miejscu nie są uzasadnione i nie zgadzam się z nimi.

Poniżej pełna treść oświadczenia marszałka Piotra Całbeckiego:

Treść umowy zakłada, iż zgodnie z nowym rozkładem jazdy na tych liniach kontynuowane będą połączenia pasażerskie.  Niestety ze względu na ograniczone możliwości finansowe musieliśmy zrezygnować z niektórych połączeń a także ograniczyć ich częstotliwość. Udało się jednak, co wcześniej nie było pewne,  przywrócić połączenia od 18 stycznia 2021 roku na  odcinkach liniach nr 215 Laskowice Pomorskie - Czersk oraz 209  Bydgoszcz - Chełmża.  Termin ten jest jednak uzależniony od zniesienia obostrzeń wprowadzonych w Polsce w związku z panującą pandemią covid 19. Nadmieniam, iż szczegóły dotyczące rozkładu jazdy na tych połączenia będą omówione i uzgodnione w trybie konsultacji z mieszkańcami miejscowości  przez, które przebiegają wyżej wymienione linie kolejowe.

Niestety nie jest wciąż możliwe przywrócenie ruchu pasażerskiego pomiędzy  Toruniem a Sierpcem.   Jak wcześniej informowaliśmy linia ta wymaga modernizacji i dostosowania przede wszystkim sieci dworców i przystanków kolejowych do obecnej struktury sieci osadniczej.

Jedocześnie informuję że wynegocjowane stawki z przewoźnikiem Arriva Polska SA w ich jednostkowych wartościach wynoszą 23,63 złotych za pociągokilometr.  Będziemy rozliczać się z przewoźnikiem, zgodnie z ustawą  o transporcie kolejowym, stosując zasadę rekompensaty, liczonej jako róźnice rzeczywistych kosztów realizacji połączenia a przychodami z uzyskanymi z tytułu sprzedaży biletów.

Uprzejmie informuję iż w przypadku linii zelektryfikowanych dotychczas obsługiwanych przez Polregio wciąż trwają negocjacje. Mam nadzieję iż zakończą się kompromisem,  który uwzględni możliwości  finansowe województwa kujawsko – pomorskiego oraz realne koszty związane z realizacją naszego zamówienia.

Jednocześnie pragnę nadmienić iż inaczej jak w przypadku połączeń niezeletryfikowanych, gdzie zmuszeni byliśmy ograniczyć na ich realizację środki finansowe do 40 milionów złotych, na realizacje połączeń na liniach zelektryfikowanych przeznaczyliśmy wyższe środki niż dotychczas o 4 miliony złotych więcej.

Wiemy jednak już dziś, że koszty eksploatacyjne w przyszłym roku, według kalkulacji Polregio, będą znacznie wyższe co będzie skutkować, również i w tym przypadku, znacznym ograniczeniem zamawianej przez nas pracy eksploatacyjne i wynikających z tego ograniczeniami w ruchu pociągów.

Ze względu na dobro celu, któremu winny służyć nasze negocjacje, w obecnej chwili nie będziemy się ustosunkowywać do upublicznionego pisma Zarządu Polregio sp.z.o.o. z dnia 8 grudnia 2020 roku skierowanego  do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.  Uznaję,  iż na podsumowanie negocjacji  i sposobu ich przebiegu przyjdzie jeszcze czas.  Dziś już jednak muszę się odnieść do  stawianych w nim zarzutów skierowanych do Urzędu Marszałkowskiego - w żadnym miejscu nie są uzasadnione i nie zgadzam się z nimi.

O efektach naszych rozmów i negocjacji poinformujemy państwa w miarę zawarcia nowych ustaleń, a także o nowym,  obowiązującym od 1 stycznia,  rozkładzie jazdy na tych liniach.

Chciałbym jednocześnie potwierdzić i z w przypadku likwidacji połączeń lub ich redukcji zostanie zorganizowana autobusowa komunikacja zastępcza tak aby zminimalizować negatywne skutki koniecznych do wprowadzenia zmian.

Z poważaniem

Piotr Całbecki marszałek województwa kujawsko – pomorskiego

 

 

Inf. TB/Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.