Komunikacja 22 sie 11:27 | Redaktor
Miasto wymienia wszystkie tramwaje. Pierwszy gotowy!

fot. bydgoszcz.pl

Dziś w nocy (22/23 sierpnia) przyjedzie do zajezdni pierwszy z 40 zakupionych tramwajów. Tak duże zamówienie, na które pozyskano unijne fundusze pozwoli wymienić cały tabor tramwajowy na nowy. Pojazdy powstają w fabryce PESA Bydgoszcz.

Pierwszy pojazd zostanie przywieziony na ogromnej lawecie do zajezdni MZK przy ul. Toruńskiej jeszcze dziś w nocy (22/23 sierpnia). Nowy Swing różni się od poprzednich pojazdów tego typu, dlatego będzie wykorzystywany na początku przede wszystkim do szkoleń obecnych i przyszłych motorniczych. Wszystkie będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych. Wraz z tramwajami Miasto zamówiło też specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy i świadczenia dodatkowe.

W tym roku zgodnie z kontraktem PESA dostarczyć ma 10 nowych "niskopodłogowców". Pozostałe 30 pojazdów będzie sukcesywnie zwożona na zajezdnie w kolejnych miesiącach. Cały kontrakt sfinalizujemy w 2025 roku. Dzięki temu wymienimy cały tabor na nowy, a 30-letnie „Kosntale” zastąpimy nowoczesnymi tramwajami.

Do 2010 roku Bydgoszcz posiadała tylko dwa nowoczesne tramwaje. Reszta floty składała się z wysłużonych „Konstali”. W latach 1990-2010 nie powstały też żadne nowe trasy tramwajowe. W ciągu ostatniej dekady udało się nam nadrobić te zaległości. Zakupiono w ostatnich latach 33 nowe tramwaje. Zbudowano nowe linie tramwajowe do dworca kolejowego, Fordonu oraz wzdłuż ul. Kujawskiej. Zmodernizowano torowiska  m.in. na Kapuściskach oraz Bielawach. Drogowcy kontynuują budowę przystanków wiedeńskich.

Miasto intensywnie przygotowuje się do dalszego wzmacniania tego środka transportu. Obecnie dobiega końca budowa mostu tramwajowego nad Brdą oraz torowiska na ul. Perłowej i ul. Toruńskiej. Trwa przetarg na  rozpoczęcie modernizacji zajezdni tramwajowej. Projektowana jest nowa linię tramwajowa m.in. na Szwederowie. Dostosowany zostanie również najważniejszy tramwajowy węzeł rondo Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowe Swingi w liczbach:

  • Żywotność pojazdu - do 35 lat
  • Prędkość maksymalna - do 80 km/h
  • Niska podłoga - 100 %
  • Liczba zakupionych pojazdów – 40 sztuk
  • Wartość całego kontraktu – 431,2 mln zł

 

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor