Komunikacja 21 sty 13:47 | mk
Most Uniwersytecki naprawiony. Udostępnienie zależy od wyników testów obciążeniowych

Testy obciążeniowe przeprowadzono 21 stycznia/fot. Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Naprawa uszkodzonych elementów mocowań mostu została już zakończona – ogłosił Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. W piątek (21 stycznia) na moście Uniwersyteckim odbyły się próby obciążeniowe. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, zostanie on ponownie udostępniony dla ruchu, być może jeszcze w tym miesiącu.  

Wykonawca, firma Kormost, naprawił już węzły mostu i ponownie naciągnął wanty. Zainstalował również czujniki nowego monitoringu.

– Niezależnie od prac na moście, kontynuowane będą jeszcze laboratoryjne badania zmęczeniowe liny stalowej pobranej z jednej z want mostu. Chcemy mieć pewność, że awaria nie wpłynęła na trwałość całego obiektu – przekazuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Badania zlecono Politechnice Bydgoskiej; wykonane zostaną też symulacje obliczeniowe sytuacji krytycznych, w których awarii może ulec dowolna z lin podwieszających most. Ma to pozwolić na szybką ocenę stopnia zagrożenia i podjęcie działań, gdyby w pobliżu konkretnej wanty doszło np. do wypadku.

Testy obciążeniowe/fot. ZDMiKP

Drogowcy, korzystając z zamknięcia obiektu dla ruchu, prowadzą też na nim inne prace remontowe. Po udostępnieniu mostu Kormost uporządkuje teren pod nim; ma też wykonać powłoki antykorozyjne nowych elementów mocowań want.

Testy obciążeniowe/fot. ZDMiKP

Naprawa wyniosła blisko 6,3 mln zł; wcześniej obiekt doraźnie podparto, by umożliwić  przystąpienie do właściwej naprawy. Kosztowało to 1,8 mln złotych.

Most został zamknięty 29 stycznia 2021 roku, po tym, jak ZDMiKP otrzymał ekspertyzę alarmującą, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Stan mostu, decyzja o jego zamknięciu oraz metody naprawy były następnie przedmiotem polemiki z wykładowcami Politechniki Gdańskiej, którzy na zlecenie Transprojektu Gdańskiego – biura, w którym powstał projekt obiektu – stworzyli koreferat do ekspertyzy prof. Żółtowskiego, a następnie własną ekspertyzę.

Więcej czytaj:

Zamknięcie i podpory mostu Uniwersyteckiego niepotrzebne? Tak twierdzą autorzy nowej ekspertyzy

Walka na opinie w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Wpłynął komentarz prof. Żółtowskiego

mk Autor