Komunikacja 1 lip 09:01 | Redaktor
Nowe przystanki wiedeńskie na Gdańskiej. Budowa ruszy w wakacje

fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Dobiegają końca prace projektowe dla budowy przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Cztery wyniesione perony mają poprawić bezpieczeństwo i ułatwią podróże osobom z niepełnosprawnościami.

Zadanie polega na przebudowie dwóch par przystanków tramwajowych na ul. Gdańskiej przy Placu Praw Kobiet oraz Placu Wolności.

fot. ZDMiKP

Przy pierwszym zadaniu, w związku z niewielką ilością miejsca pomiędzy kamienicami, chodnik zostanie podniesiony do poziomu drzwi tramwajowych. Z kolei przy placu Wolności podniesiona zostanie dodatkowo jezdnia. W ramach inwestycji ustawione zostaną też nowe wiaty przystankowe.

Prace projektowe dla przystanku Praw Kobiet dobiegają końca. Trwają ostatnie uzgodnienia i pozyskiwanie wymaganych pozwoleń. Zakończenie tego etapu pozwoli przystąpić do robót budowlanych, co nastąpi na przełomie lipca i sierpnia.

Przygotowanie dokumentacji dla przystanków na placu Wolności jest bardziej złożone, dlatego tam wykonawca planuje zakończyć prace nad dokumentacją i rozpocząć roboty pod koniec wakacji.

Wykonawcą jest firma Affabre. Koszt przystanku przy Placu Praw Kobiet to ponad 961 tysięcy złotych, a budowa peronów przy placu Wolności to prawie 1,3 mln zł. Wszystkie prace zakończą się jesienią bieżącego roku.

Będzie bezpieczniej

fot. ZDMiKP

Na przystankach wiedeńskich poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia wsiadanie do pojazdów i poprawiają bezpieczeństwo. Wyniesiony peron wymusza bowiem zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku. Takie rozwiązania funkcjonują już na ul. Gdańskiej przy Chodkiewicza oraz na ul. Focha.

Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w przystanki wiedeńskie niemal na całej swojej długości. Jeden taki przystanek drogowcy planują też na ul. Jagiellońskiej przy skrzyżowaniu z ul. 19 marca.

Źródło: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor