Komunikacja 7 maj 2021 | mk
Od 20 maja hulajnogi elektryczne – na drogi dla rowerów!

fot. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Nowe przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym wchodzą w życie 20 maja. Zgodnie z nimi kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów, maksymalnie z prędkością 20 km/h. Zmienią się także m.in. zasady dotyczące parkowania.

Jeśli drogi rowerowej nie ma, użytkownik można poruszać się po jezdni - ale tylko po takiej, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Kierujący hulajnogą nie może w takiej sytuacji przekroczyć prędkości 20 km/h. W przypadku braku drogi dla rowerów może również skorzystać z chodnika – pamiętając, że to pieszy ma na nim pierwszeństwo. Musi także dostosować swoją prędkość do prędkości pieszych.

Dzieci do 10 lat będą mogły korzystać z elektrycznych hulajnóg tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Zakazane będzie przewożenie na hulajnogach innych osób oraz zwierząt.

Zamiar skrętu trzeba będzie sygnalizować kierunkowskazem lub wyciągnięciem ręki.  

Nowe przepisy mają zapobiec także bezładnemu pozostawianiu hulajnog na chodnikach, stwarzającemu zagrożenie dla pieszych.

fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Hulajnogę elektryczną będzie trzeba pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Pojazd będzie musiał być ustawiony równolegle do krawędzi chodnika a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra

– informuje Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Czego mogą spodziewać się użytkownicy, którzy źle zaparkują? Mandatu, a w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie utrudnia ruch i zagraża bezpieczeństwu – usunięcia hulajnogi. Opłata za to wynosić będzie 123 zł, a za każdą dobę przechowywana hulajnogi – 23 złote.

Na podstawie: www.zdmikp.bydgoszcz.pl

mk Autor