Komunikacja 28 gru 2022 | Redaktor
Uwaga! Od jutra duże zmiany w  ruchu na Fordońskiej

fot. ZDMiKP

Wykonawca odpowiedzialny za budowę nowych mostów firma Trakcja SA rozpocznie kolejny etap prac związany z przebudową południowej części ulicy Fordońskiej wraz z torowiskiem. W związku z tym w czwartek (29 grudnia) nastąpią istotne zmiany w organizacji ruchu. Otwarta zostanie m.in. ul. Łęczycka. Zmienią się trasy linii autobusowych.

fot. ZDMiKP

Przed świętami zakończyło się betonowanie mostu tramwajowego nad Brdą. Obecnie trwa montaż kanalizacji deszczowej, łożysk, dylatacji i desek gzymsowych. Wykonano zostały podpory mostu drogowego. Wykonawca ułożył nawierzchnię i torowisko na północnej stronie ul. Fordońskiej. Obecnie wykonawca deklaruje rozpoczęcie prac po stronie południowej, co wymusza zmiany w dotychczasowej organizacji ruchu w obrębie budowanej przeprawy.

Samochody pojadą dwiema jezdniami ul. Fordońskiej

29 grudnia udostępniony do ruchu zostanie jeden pas ruchu północnej jezdni ul. Fordońskiej (w kierunku centrum)  oraz ul. Łęczycka (będzie można z niej wyjechać wyłącznie w prawo, w stronę centrum). Ruch w kierunku Fordonu będzie odbywał się nadal jezdnią południową. Przejazd przez torowisko w ciągu ul. Fordońskiej możliwy będzie tylko na dwóch tymczasowych rondach zlokalizowanych przy ul. Bałtyckiej i Fabrycznej. W związku z tym pojazdy jadące od strony Fordonu w kierunku mostu Kazimierza Wielkiego będą musiały dojechać do tymczasowego ronda na wysokości ul. Bałtyckiej i zawrócić na nim. Analogicznie pojazdy zjeżdżające z mostu Kazimierza Wielkiego i kierujące się w stronę ul. Łęczyckiej (np. autobusy linii nr 59) lub centrum będą dojeżdżać ul. Fordońską do tymczasowego ronda na wysokości ul. Fabrycznej i tam zawracać. Wyjeżdżając z ul. Kazimierza Wielkiego lub  Łęczyckiej na ul. Fordońską będzie można skręcić wyłącznie w prawo.

Zmiany w komunikacji miejskiej:

Na zmiany tras i lokalizacji przystanków uwagę powinni zwrócić pasażerowie. Nowa organizacja ruchu zakłada m.in.:

  • poprowadzenie ruchu autobusów w kierunku centrum i Bartodziejów północną jezdnią ul. Fordońskiej oraz ul. Łęczycką.
  • likwidację przystanku autobusowego przy moście w kierunku miasta i przeniesienie go na jezdnie północną ul. Fordońskiej przy stacji paliw.
  • ruch autobusów w kierunku Fordonu z wykorzystaniem tak jak do tej pory ul. Bałtyckiej i południowej jezdni ul. Fordońskiej
  • ruch tramwajowy oraz lokalizacja przystanków - bez zmian
  • Ruch pieszy będzie się odbywał wzdłuż Fordońskiej i wzdłuż Łęczyckiej zgodnie z nowo wybudowanymi chodnikami,
  • przejścia dla pieszych w poprzek Fordońskiej bez zmian – przejście po stronie zachodniej
  • przejścia dla pieszych w poprzek Łęczyckiej –przy skrzyżowaniu z Fordońską

Niewystarczający postęp robót

Inwestycja o wartości ponad 153 mln  finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych (ponad 50 mln zł), które mogą trafić wyłącznie na prace realizowane do końca przyszłego roku. Zmiany w harmonogramie robót i ograniczone postępy robót drogowych na ul. Fordońskiej oraz torowych na ul. Perłowej spowodowały, że już w listopadzie 2021 roku ZDMIKP wystosował do firmy Trakcja S.A. pierwsze ponaglenia. Od tego czasu wykonawca otrzymał kilkanaście dokumentów w tej sprawie. W tym miesiącu Trakcja SA złożyła wniosek o możliwość prowadzenia prac o pół roku dłużej i waloryzację kontraktu ze względu na wysoką inflację. Jest on szczegółowo analizowany przez ZDMIKP.

 

źródło: ZDMiKP, UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor