Kultura 24 lut 09:44 | Redaktor
25-lecie orkiestry EMBAND. Dyrygent Ewa Makula odebrała Medal Unitas Durat

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND - Ewa Makula odebrała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Uroczystość odbyła się podczas niedzielnego (21 lutego) koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu.

Wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND - Ewa Makula odebrała z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Uroczystość odbyła się podczas niedzielnego (21 lutego) koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu. 

Muzyka obecna jest w życiu Ewy Makuli już od najmłodszych lat. Edukację artystyczną rozpoczęła w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. Następnie kontynuowała studia we Wrocławiu. Z wyróżnieniem ukończyła tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Jako dyplomowana flecistka podjęła pracę we wrocławskiej filharmonii.

Ewa Makula medal odebrała z rąk wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego

W 1963 roku przyjechała do Bydgoszczy. Rozpoczęła współpracę z orkiestrą Teatru Muzycznego Opery i Operetki, którą kontynuowała aż do roku 1989, kiedy to przeszła na emeryturę, co nie oznacza, że porzuciła działalność artystyczną. Równocześnie kształciła nowe pokolenia muzyków, udzielając dzieciom i młodzieży lekcji gry na flecie. 

W połowie lat osiemdziesiątych Ewa Makula podjęła się prowadzenia orkiestry działającej przy Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Praca, która miała być zajęciem na pół etatu, pochłonęła ją całkowicie. Sukcesy odnoszone przez grupę obudziły w artystce marzenia o założeniu własnej orkiestry. Tak w 1995 roku powstała Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND. Czternaście lat później jej siedzibą zostało I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, w którym Ewa Makula została zatrudniona jako nauczyciel i w którym pracuje do dziś.

Pierwsze sukcesy orkiestra zaczęła odnosić w 2001 roku. Występ w Szamocinie na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych został oceniony najlepiej w każdej kategorii. Grupa regularnie tryumfowała na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rowach. Wyróżnienia zaowocowały zaproszeniem do występów na wielu scenach w kraju i za granicą. Jednym z ostatnich sukcesów zespołu jest nagroda Grand Prix na XI Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie w 2019 roku.

EMBAND chętnie koncertuje w regionie. Swoimi występami od lat uświetnia patriotyczne uroczystości. Orkiestra wystąpiła też podczas mszy papieskiej w 1999 roku w Bydgoszczy. Zespół tworzą artyści amatorzy pochodzący z różnych części naszego regionu. W trzydziestoosobowej orkiestrze grają m.in. poloniści, budowlańcy, farmaceuci, anglistka i geograf.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcia: Filip Kowalkowski dla UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor