Kultura 24 sie 2020 | Jacek Kargól
„Chłód sali” pokonany. Bluesowy koncert Romka Puchowskiego w KPCK

Romek Puchowski /fot. Jacek Kargól

Kolejnym gościem cyklu „Czy ten koncert to nie u Was?” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy był Romek Puchowski. W piątek (21 sierpnia) wokalista i wirtuoz gitary DOBRO zaprezentował autorskie kompozycje bluesowe, łączące tradycję z nowoczesnością oraz ponadczasowe standardy.

Koncert Romka Puchowskiego – bluesmana innego niż wszyscy (śpiew, DOBRO, gitara akustyczna, slide) – był kolejnym wydarzeniem z cyklu „Czy ten koncert to nie u Was?”. Transmisja koncertu na żywo z Salonu Hoffman została przeprowadzona na profilu facebookowym KPCK. Cały materiał ma być opublikowany także na kanale YouTube.

Podstawowym wyzwaniem dla każdego artysty występującego przed publicznością internetową jest pokonanie „chłodu sali” wynikającego z braku żywego kontaktu z widownią.

Muzyk, który wystąpił na bydgoskiej scenie, ma to już za sobą. Pokazał to w udanym koncercie, dialogując z kilkoma osobami w maseczkach zasiadającymi na mocno przerzedzonej restrykcjami widowni, ale przede wszystkim z rzeszą fanów, którą pamiętał z wcześniejszych występów, odbywających się w normalnych warunkach. Rzesza ta z pewnością oglądała występ w Internecie.

fot. Jacek Kargól

Romek Puchowski – muzyk, kompozytor, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Twórca i lider alternatywnej formacji Von Zeit. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”. Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary” prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008.
Romek Puchowski współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, berlińskim perkusistą Michaelem Maass, z harmonijkarzem Keithem Dunnem z Bostonu, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą.
Jego ostatnia płyta Romek Puchowski „FREE”, ukazała się w marcu 2013 roku. Album zebrał świetne recenzje, piosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Trójki. Utwór „Big Bad Brother” znalazł się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiadają takie znakomitości jak m.in. Tom Waits. W styczniu 2015 koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street. Odbył fascynującą podróż przez Deltę Mississippi, śladami takich mistrzów jak Son House, Charley Patton, Robert Johnson, podczas której m.in. zbierał inspiracje i komponował. Owocem tego przedsięwzięcia jest kilkanaście autorskich pieśni, które znajdą się na najnowszym albumie Romka Puchowskiego.
„Gitarzysta roku” w plebiscycie Blues Top 2018.

Źródło: www.puchowski.com