Kultura 3 cze 14:37 | Redaktor
Drums Fusion. Znamy już nazwiska nagrodzonych artystów

fot. Dariusz Gackowski, Archiwum MCK

W niedzielę wieczorem odbyła się oficjalna inauguracja 17. Miedzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Data jest nieprzypadkowa, bowiem 2 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Perkusji, który w 2016 roku, na festiwalu Drums Fusion właśnie proklamował John Beck. W tym roku celebrowaliśmy go w sali koncertowej bydgoskiej Opery Nova - w tym samym miejscu, w którym to się wówczas stało. Uroczystej gali otwarcia towarzyszyło wręczenie festiwalowych nagród oraz stworzenie nowej, festiwalowej „marki” - Galerii Sław Polskiej Perkusji. Znamy już nazwiska nagrodzonych artystów.

Pierwsza nagroda festiwalu Drums Fusion, którą na scenie Opery Nova wręczył prof. dr hab. Piotr Biskupski - dyrektor artystyczny MIędzynarodowego Forum Perkusyjnego trafiła do rąk Mateusza Krawczyka, jako przedstawiciela młodego pokolenia Bydgoskiej Szkoły Perkusji. Kolejna nagroda za kreatywność i tworzenie przestrzeni dla kultury, jako czynnika wpływającego na realną zmianę społeczną szczególnie w kontekście edukacji trafiła do rąk Jacka Kwaśniaka, a wręczyła ją Anna Tarnowska - zastępczyni dyrektora MCK ds. UNESCO i Programów Międzynarodowych oraz szefowa programu Bydgoszcz Miasto Muzyki. 
 
Nagrodę Master of Groove otrzymał Jonathan Moffett, który odbierze ją osobiście we wtorek, 4 czerwca w bydgoskim Emceku, podczas swojego drum show. Tegoroczną Ikoną Polskiego Jazzu został Michał Urbaniak, który odbierze nagrodę podczas swej najbliższej, koncertowej wizyty w Bydgoszczy.
 
Następnie na scenie pojawił się Maciej Nowak - redaktor naczelny Magazynu Perkusista, który oficjalnie zainaugurował stworzenie Galerii Sław Polskiej Perkusji. Pierwszą osobą uhonorowaną przez kapitułę był Czesław Bartkowski, który odebrał nagrodę z rąk Marka Maciejewskiego - dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION. Kolejna nagroda trafiła do rąk Cezarego Konrada, który odbierze ją osobiście w poniedziałek, 3 czerwca podczas Międzynarodowego Forum Perkusyjnego w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Trzecim artystą, który dołączył w tym roku do Galerii Sław Polskiej Perkusji został nieobecny na sali Jerzy Piotrowski.
 
Tegoroczną galę otwarcia uświetnił swym występem wirtuoz gitary Al Di Meola i jego Acoustic Trio. Dość powiedzieć, że był to niezwykły koncert. A już dziś kolejny dzień festiwalu. O godz. 15.00 rozpoczyna się Międzynarodowe Forum Perkusyjne. O godz. 17.00 w amfiteatrze na ul. Mostowej koncert Michała Giżyckiego i Michała Jońca (wstęp wolny). O godz. 19.30 na scenie MCK zagra Japońska perkusistka Senri Kawaguchi i Felix Jazz Orchestra pod kierownictwem Michała Szlempo. Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi Senri Kawaguchi feat. Feliz Jazz Orchestra będzie występ Landscape Trio w Music Całe Szpulka (MCK Bydgoszcz).
 
 
 
źródło: MCK w Bydgoszczy
 
zdjęcia: Dariusz Gackowski / Archiwum MCK
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor