Kultura 25 lis 13:38 | Redaktor
Emocjonujący akcent na zakończenie Konkursu im. I. J. Paderewskiego [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W sobotę (23 listopada), po dwóch dniach przesłuchań finałowych, jury ogłosiło wyniki 11. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tegorocznym zwycięzcą prestiżowego konkursu został Philipp Lynov. Drugie miejsce zajął Polak, Kamil Pacholec.

W finale prezentowali się pianiści wyłonieni w półfinale, który zakończył się 20 listopada. Pięcioro uczestników walczyło o uznanie i główną nagrodę – 30 tysięcy euro. Podczas obrad jury czas oczekiwania umilił zebranym Krzysztof Herdzin, wykonując jazzowe aranżacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego.

fot. Anna Kopeć

Wszyscy laureaci zostali zaproszeni do udziału w niedzielnym (24 listopada) koncercie galowym, kończącym 11. odsłonę konkursu. Ku zaskoczeniu zgromadzonych Sergey Belyavsky, finalista z Rosji, odmówił występu, w emocjonalnym wystąpieniu podkreślając, że nie zgadza się z niesprawiedliwym - jego zdaniem - werdyktem jurorów. Koncert odbył się więc przy udziale czterech laureatów.

fot. Anna Kopeć

Oto laureaci tegorocznej edycji:

I nagroda 30 000 euro - LYNOV  Philipp – Rosja

II nagroda 15 000 euro - PACHOLEC  Kamil – Polska

III nagroda 7 000 euro - FURUMI Yasuko – Japonia

Wyróżnienie 2 500 euro - BELYAVSKY Sergey – Rosja

Wyróżnienie 2 500 euro – KIM  Saetbyeol – Republika Korei

Drugie miejsce zajął Kamil Pacholec, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

Laureaci zagrali z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. 

Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego odbywa się w Bydgoszczy co trzy lata. Mogą w nim brać udział pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1987-2003, niebędący studentami jurorów w ostatnich trzech latach.

Celem konkursu jest uczczenie patrona, wybitnego pianisty-wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu, promocja utalentowanych pianistów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów i polskiej kultury na świecie (jedną z form nagród są koncerty i recitale w Polsce, krajach Europy i USA).

Organizatorami są: Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska, Akademia im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor