Kultura 3 paź 12:32 | ak
Finał konkursu im. Leona Wyczółkowskiego. W Bydgoszczy można obejrzeć prace artystów z całej Polski [ZAPROSZENIE]

Galeria miejska bwa. Przygotowania do wystawy/mat. prasowe

4 października w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy odbędzie się V finał Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego. Z 445 artystów jury wybrało 67 malarzy. W tym roku tematyką obrazów są dramaty rozgrywające się wokół nas.

Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego to inicjatywa, której pomysłowdacami są prezes bydgoskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Jolanta Chmara i wiceprezes prof. Aleksandra Simińska. Ideą konkursu jest wzmocnienie środowiska plastycznego Bydgoszczy i pokazywanie go w kontekście całego kraju. Natomiast celem rozpowszechnianie wiedzy na temat patrona konkursu, Leona Wyczółkowskiego związanego z Bydgoszczą.

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego ma charakter międzynarodowy. Jego tematem są dramaty, które rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. W pierwszym etapie zgłosiło się 445 autorów, którzy przesłali 1196 obrazów do oceny.  Jury dokonało wyboru najlepszych prac na podstawie przygotowanych wersji elektronicznych obrazów, którym towarzyszy: opis czyli tytuł, wymiary, technika. W drugim etapie autorzy wysyłali oryginały prac do galerii, sprśród nich jury wybrało 120 prac od 67 finalistów.

W skład jury wchodzi pięciu malarzy ze środowiska artystycznego Bydgoszczy, Krakowa, Lublina, Rzeszowa i Warszawy. W tym roku jury doceniło bardzo wysoki poziom i przyznało Grand Prix w wysokości 35 tyś złotych oraz pozostałe nagrody.

Wystawa nagrodzonych prac w V Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego rozpocznie się 4 października w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Wernisaż zaplanowano na godzinę 18:00. Prace będą eksponowane na dwóch piętrach gmachu przy ulicy Gdańskiej 20. Wystawie towarzyszyć będzie katalog ze wszystkimi reprodukcjami zakwalifikowanych malarzy, notami biograficznymi i recenzjami. Wystawa potrwa do 27 listopada.

Organizatorem konkursu jest Związek Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy. 

 

ak Autor