Kultura 17 lip 2018 | Redaktor
Kryptowaluty i motywy bydgoskie. Jubileusz artystyczny Michała Candera

Michał Candera „Panorama Fordonu” / Facebook

Michał Cander będzie świętować 30-lecie swojej pracy artystycznej. W czwartek (19 lipca) otwarcie wystawy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. Malarz mieszka i tworzy w Bydgoszczy.

W czwartek (19 lipca) o godz. 18.00 w Salonie Hoffman KPCK (pl. Kościeleckich 6) odbędzie się wernisaż wystawy „Drapieżna miłość konkretu” Michała Candera. Malarz świętuje 30-lecie pracy artystycznej. Wystawę będzie można oglądać do 24 sierpnia. Wstęp wolny.

Na wystawie będzie możliwość obejrzenia obrazu Satoshi Nakaomoto IV., legendarnego twórcy kryptowaluty Bitcoin. Z pracowni Michała Candera wyszło pierwsze na świecie dzieło sztuki o tematyce związanej z wirtualną walutą. Malarz sportretował swoje wyobrażenie o enigmatycznym twórcy cyfrowego pieniądza – Satoshim Nakamoto. Na wystawie zobaczymy najnowszą, czwartą wersję tego obrazu.

Michał Candera „Autoportret” / Facebook

Michał Cander to artysta malarz związany z Grudziądzem, Toruniem i Bydgoszczą. W 1988 roku ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Uczestnik i laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów plastycznych. Swoje prace prezentował na 80 wystawach w Polsce, Europie oraz USA i Japonii. Był stypendystą wojewody bydgoskiego w 1990 r., ministra kultury i sztuki w 1989 r. i 1991 r. oraz Prezydenta Bydgoszczy w 2018 r.. Artysta zajmuje się grafiką wydawniczą oraz projektowaniem wnętrz sakralnych i witraży. Jako malarz współczesny nawiązuje do malarstwa holenderskiego i polskiej sztuki XIX w. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum we Włocławku, Muzeum w Grudziądzu, BWA w Bydgoszczy, AMU Center w Kopenhadze. Bardzo duża część prac malarza jest w posiadaniu osób prywatnych, zarówno z kraju jak i z zagranicy.

Źródło: KPCK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor