Kultura 7 cze 13:43 | mk
„Odyseja”. Spektakl na bydgoskim dworcu PKP

fot. Yassiek Matuszewski, stronatanca.pl

Dwa pokazy tanecznego spektaklu „Odyseja” 13 czerwca odbędą się na  Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy. „Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów” - zapowiadają organizatorzy. 

Projekt „Odyseja” przygotowany przez zespół Teatru Nowszego (choreografia: Tomasz Ciesielski we współpracy z tancerzami) nawiązuje do podróży Homerowskiego Odyseusza – stąd miejscem pokazów są dworce.   

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia - swojej Itaki.

(…) będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed „wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania - rytualnej „śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator - człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka

- czytamy w opisie spektaklu.

Partnerem bydgoskich odsłon przedstawienia jest Teatr Polski. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują jednak darmowe wejściówki. Zarejestrować się można tutaj:

godz. 12.00 - https://app.evenea.pl/event/871795-6

godz. 17.30 - https://app.evenea.pl/event/871795-7 

Widzów może być maksymalnie 50, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Każdy zarejestrowany uczestnik powinien mieć własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. Osoby nieposiadające własnego zestawu mogą wypożyczyć go pół godziny przed spektaklem. Obowiązkowe będzie także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia.

mk Autor