Kultura 6 paź 16:23 | kp
Rozpoczęcie sezonu artystycznego. Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

fot. Łukasz Ułanowski

W niedzielę (11 października) Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego zaprasza na live streaming koncertu rozpoczynającego nowy sezon artystyczny. Wydarzenie ma m.in. uczcić pamięć Felicji Gwincińskiej.

Koncert organizowany jest z trzech powodów: pierwszy – 1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Drugi – właśnie rozpoczyna się sezon artystyczny 2020-2021. Trzeci – uczczenie 7. rocznicy śmierci Felicji Gwincińskiej, nauczycielki, działaczki samorządowej i społecznej, wicewojewody bydgoskiej (w latach 1986–1989) oraz przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy (w latach 1998–2006).

W koncercie wezmą udział Robert Łaguniak (skrzypce) oraz Marcin Sikorski (fortepian).

W programie:

César Franck - Sonata Skrzypcowa A-dur
Sergei Prokofiev -  Sonata Skrzypcowa nr 1 f-moll op. 80
Karol Szymanowski Mity - Źródło Aretuzy op. 30
Henryk Wieniawski - Polonez D-dur op. 4

Koncert rozpocznie się w niedzielę (11 października) o godzinie 18.00. Będzie transmitowany na kanale YouTube Classical Music TV.

Robert Łaguniak/ fot. Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego

Absolwent Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej. Studente pierwszego roku II stopnia Łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, również w klasie dr Kariny Gidaszewskiej. Studiował także na Accademia Pianistica Internazionale Incontri Col Maestro w klasie muzyki kameralnej Nazzareno Carusi'ego w Imoli we Włoszech. Był najmłodszym Polakiem biorącym udział w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, na którym zdobył nagrodę specjalną-lekcję u Maxima Vengerova. Jest laureatem czołowych lokat na ponad 80 onkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest lauretem m. in. IImiejsca i nagród specjalnych na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego w Toruniu, I miejsce i nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Toruniu w duecie skrzypcowym z Martą Gidaszewską, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie, również w duecie skrzypcowym z Martą Gidaszewską, Złotego medalu z najwyższym wyróżnieniem na III Manhattan International Music Competition i wielu innych.

 

Marcin Sikorski/ fot. Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego

Marcin Sikorski

Wybitny pianista-kameralista. Jego muzyczni partnerzy to - Soyoung Yoon, Bartłomiej Nizioł, Alena Baeva, Veriko Tchumburidze, Soo Been Lee, Reiko Otani, Erin Keefe, Haik Kazazyan, Mei Diyang, Jarosław Bręk, Katarzyna Polonek, Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz, Rafał Kwiatkowski, Kwartet Śląski, Kwartet Akademos, Radosław Pujanek, Katarzyna Budnik, Robert Kwiatkowski, Celina Kotz, Anna Malesza, Robert Łaguniak… Jest współzałożycielem Brahms Piano Quartet oraz duetu fortepianowego z Małgorzatą Sajną‑Mataczyńską. Debiutował w Carnegie Hall w 2001. Laureat "Fryderyka". Laureat konkursów muzyki kameralnej w Paryżu, Gdańsku, Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Otrzymał nagrody dla najlepszego akompaniatora na międzynarodowych konkursach skrzypcowych: im. K. Szymanowskiego (Łódź 1997), im. H. Wieniawskiego (Poznań 2011), im. A. Chaczaturiana (Erywań 2012) i ponad 20 innych konkursach skrzypcowych, altówkowych i kontrabasowych. Koncertował w 18 krajach świata, m.in. na tak prestiżowych festiwalach jak: Chopinowski w Dusznikach, Schleswig Holstein Musik, International Conservatoire Week w Petersburgu, Osorske Glazbene Večeri w Chorwacji, Grieg in Bergen w Norwegii, Amber & Silk Festival w Pekinie. Pojawia się na 30 płytach CD w repertuarze kameralnym. Doktor habilitowany, od października br. profesor bydgoskiej AM. Współpracuje z Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie oraz wieloma uczelniami i szkołami w Polsce. Prowadzi kursy mistrzowskie, był jurorem międzynarodowych konkursów kameralnych w Pekinie i Łodzi.

źródło: Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego

kp Autor