Kultura 29 lip 2020 | kp
 „Siedmiomilowe buty”: fotografie z egzotycznych wypraw. Otwarcie wystawy Mieczysława Franaszka

fot. Galeria Autorska

W pierwszą rocznicę śmierci Mieczysława Franaszka w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy zostanie otwarta wystawa jego fotografii pod tytułem „Siedmiomilowe buty”.

Mieczysław Franaszek zmarł w Bydgoszczy 31 lipca 2019 roku w wieku 75 lat. Miał artystyczne pasje – był aktorem teatralnym i filmowym, podróżnikiem, a także fotografem. Jego dzieła będzie można oglądać od 31 lipca w bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (ul. Chocimska 5). Sam angażował się w inicjatywy Galerii, udzielając jej swojego talentu deklamacyjnego podczas spotkań poetyckich. 

Wystawa „Siedmiomilowe buty” zostanie otwarta o godz. 18.00. Udział w wernisażu wezmą: Wojciech Banach, Małgorzata Grajewska, Krzysztof Grzechowiak, Grzegorz J. Grzmot-Bilski, Jarosław Jakubowski, Jan Kaja, ks. Łukasz Krzewiński, Maciej Krzyżan, Alicja Mozga, Bartłomiej Siwiec, Marek Kazimierz Siwiec, Jacek Soliński, Hanna Strychalska, Krzysztof Szymoniak, Wiesław Trzeciakowski, Jan Wach, Roma Warmus. Teksty czytać będą autorzy i Roma Warmus.

– Patrzę na kolorowe fotografie Mieczysława Franaszka pochodzące z jego egzotycznych wypraw i widzę przede wszystkim ludzi – mówi Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i dziennikarz. – Nie krajobrazy, nie skarby architektury, nie wspaniała przyroda, ale właśnie człowiek znajduje się w centrum zainteresowania fotografa – dodaje. – Jego kadry nie służą kolekcjonowaniu wrażeń, ale raczej zrozumieniu fenomenu danego zakątka świata. Jest to zatem fotografia reportażowa, ze szczególnym naciskiem na psychologię prezentowanych postaci i ich związek z miejscem.

Więcej informacji na temat artysty i wystawy można znaleźć na: https://bydgoszcz24.pl/pl/14_kultura/23249_-siedmiomilowe-buty---wystawa-w-pierwsza-rocznice-smierci-mieczyslawa-franaszka.html

źródło: Galeria Autorska

kp Autor