Kultura 15 kwi 2019 | Redaktor

Szwedzka animacja „Min börda”/„The Burden” zdobyła Grand Prix 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE w Bydgoszczy. O nagrodę walczyło 39 animacji z kilkunastu krajów. Za najlepszy polski film uznano „25/25”. Animocje są częścią „Wiosny Festiwali” w Bydgoszczy.

Po ośmiu dniach animowanego maratony filmowego, przyznano nagrody festiwalu Animocje. Międzynarodowe jury za najlepszy film festiwalu uznało szwedzką animację „Min börda”/„The Burden”/„Brzemię” w reżyserii Niki Lindroth von Bahr. Film otrzymał też Nagrodę Publiczności.

„The Burden”, mat. MCK Bydgoszcz

Zdobywca Grand Prix to animowany musical z apokalipsą w tle, podzielony na cztery odcinki dziejące się odpowiednio: w supermarkecie, hotelu, call center i restauracji.

W swoim uzasadnieniu Jurorzy podkreślili, że ten satyryczny, słodko-kwaśny, animowany musical „poruszył ich swoim niekonwencjonalnym językiem filmowym i melancholijną, acz absurdalną atmosferą”.

Film zyskał już uznanie w świecie. Otrzymał główne nagrody na prestiżowych festiwalach w Toronto i Annecy, był też nominowany do nagród w Cannes.

Najlepszy Film Polski

Drugą główną nagrodą jest statuetka za Najlepszy Film Polski. Otrzymała ją animacja „25/25” zrealizowana przez duet Aga Jarząb i Maciek Bączyk. Tytuł filmu odwołuje się do, istniejącej od średniowiecza, tradycji numerowania kolejnych grafik z oryginalnej matrycy. Jednocześnie wskazuje na sekwencję 25 faz ruchu, przygotowaną z myślą o abstrakcyjnej animacji. Składające się z ogromnej ilości mikro-akcji rysunki, różnią się od siebie tylko drobnymi detalami. Unikalna jest też ścieżka dźwiękowa, łącząca field-recording z muzyką elektroniczną.

„25/25”, mat. MCK Bydgoszcz

Jurorzy tak uzasadnili swój wybór: „Statuetką dla najlepszego polskiego filmu nagradzamy niezależny, eksperymentalny, krótki metraż. Wciągające, fachowo animowane, przywodzące na myśl konstruktywizm, abstrakcyjne dzieło o doskonałej konstrukcji dźwiękowej”.

Wyróżnienia i nagroda za dubbing

W głównym, Konkursie Międzynarodowym, przyznano też trzy specjalne wyróżnienia. Trafiły one do „Sounds Good”, w reż. Sandera Joon'a z Estonii, „La Chute” / „The Fall”, Borisa Labbé z Francji i „Egg” Martina Scarpelli, będący koprodukcją francusko-duńską.

Za Najlepszy Film Dziecięcy uznano animację „Hors Piste”, zrealizowaną przez francuski zespół animatorów: Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert i Oscar Malet.

„Hors Piste”, mat. MCK Bydgoszcz

Podczas festiwalu wręczono też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych, którą odebrała Anna Apostolakis-Gluzińska. Laureatka jest jedną z największych gwiazd polskiego dubbingu. Na jej koncie znajduje się ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych, w tym takich hitach jak „Shrek”, „Epoka lodowcowa”, „Harry Potter”. Polskim widzom znana jest także jako głos Moniki Geller z kultowych „Przyjaciół”.

Jarosław Jaworski, MCK Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor