Kultura 8 maj 11:00 | Redaktor
Szykuje się gorąca jesień z przebojami Zauchy [ZAPOWIEDŹ]

Natalia Kukulska/fot. Fundacja „Serca bicie”

To będzie kolejna polska jesień, w trakcie której przypomniane zostaną największe i te mniej znane przeboje Andrzeja Zauchy. 5 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się niezwykły koncert pod nazwą „Wieczór nad rzeką zdarzeń”. Niespełna miesiąc wcześniej (7 września) bydgoska Opera Nova ugości z kolei finalistów 16. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”.

Wrocławski koncert zapowiada się absolutnie ekscytująco i to nie tylko dlatego, że w tym mieście przeboje Andrzeja Zauchy w ostatnich latach nie były prezentowane. Na liście wykonawców są znakomite postaci polskiej muzyki, m.in. Natalia Kukulska, Marek Piekarczyk, Kasia Moś, Anna Karwan, Kuba Badach, Dodo Jaszczyńska czy Paweł Wolsztyński.

– We Wrocławiu jeszcze nas nie było i nie ukrywam, że jestem bardzo podekscytowany tym, że udało nam się wreszcie odwiedzić z naszym koncertem to niezwykłe miasto. Dobór artystów gwarantuje bardzo wysoki poziom, a nasi goście będą mogli posłuchać nie tylko największych przebojów Andrzeja Zauchy w wyjątkowych aranżacjach – mówi Krzysztof Wolsztyński, organizator koncertu oraz pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy. Początek koncertu 5 października o godz. 19, a w portalu eBilet.pl już można kupować wejściówki.

W koncercie, obok największych gwiazd, wystąpią również laureaci Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy, który odbędzie się niespełna miesiąc wcześniej w Bydgoszczy. To już szesnasta edycja tego festiwalu, który zawsze odbywa się w bydgoskiej Operze Nova. – Bardzo się cieszę z faktu, że festiwal odbywa się już od wielu lat i na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na scenie Opery Nova swoje umiejętności wokalne prezentowało się na przestrzeni lat bardzo wielu artystów, którzy później stali się znani, choćby Daria Zawiałow, która, nieznana wtedy jeszcze szerszej publiczności, wygrała ósmą edycję festiwalu, a także Ralf Kamiński – dodaje Wolsztyński.

Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy wieńczy zawsze koncert finałowy. W tej chwili wyłoniono jego półfinalistów, a wśród nich jest osiemnastu młodych i zdolnych artystów. Oprócz najlepszych z nich, na scenie bydgoskiej opery piosenki Andrzeja Zauchy zaprezentują m.in. Natalia Kukulska, Marek Piekarczyk, Beata Rybotycka i Mietek Szcześniak. Właśnie w trakcie koncertu spośród młodych finalistów festiwalu zostaną wyłonieni laureaci złotej, srebrnej i brązowej nagrody im. Andrzeja Zauchy. O muzykę, podobnie jak podczas koncertu we Wrocławiu, zadba orkiestra kameralna pod dyrekcją Pawła Tomaszewskiego.

Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy organizowany jest od 2009 roku i przez ten czas zbudował wierną publiczność, zakochaną w twórczości wybitnego polskiego artysty. Uczestnicy festiwalu prezentują nie tylko jego najsłynniejsze utwory, jak „Byłaś serca biciem”, „C'est la vie”, „Siódmy rok” czy „Czarny Alibaba” i „Wymyśliłem Ciebie”, ale prezentują również te mniej znane z bardzo bogatej biblioteki Zauchy. – Bardzo dziękuję województwu Kujawsko-Pomorskiemu i miastu Bydgoszcz, które wspierają organizację festiwalu. Jest oczywiste, że wysoki poziom, zarówno organizacyjny, jak i muzyczny festiwalu powoduje również wysokie koszty – podkreśla dyrektor festiwalu.

Koncert we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbędzie się 5 października, a koncert finałowy 16. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy zaplanowany jest na 7 września. Bilety na oba wydarzenia można kupować na platformie ebilet.pl.

Źródło: Fundacja „Serca bicie”

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor