Kultura 27 maj 2019 | Redaktor

Jarosław Jakubowski otrzymał nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny dwóch spektakli Teatru Telewizji „Generał" i „Znaki”.

W Sopocie dobiegł końca Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Na uroczystej gali w poniedziałek (27 maja) przyznano nagrody w wielu kategoriach konkursowych. Zanim ogłoszono zwycięzcę za oryginalny tekst dramatyczny, Jarosław Jakubowski został poproszony na scenę, aby odebrać nagrodę dla twórców spektaklu na podstawie jego sztuki „Generał”, reżyserów Aleksandry Popławskiej i Marka Kality oraz autora zdjęć  Adama Sikory

- Dziękuję jury za docenienie tego spektaklu. Jako autor jestem szczęśliwy, że ten spektakl  finiszuje tutaj w takim zacnym gronie, bo miał bardzo długą historię powstawania – powiedział Jakubowski.

Sztukę „Generał” pokazano w Teatrze Telewizji w grudniu 2018 roku. Była to telewizyjna wersja głośnego przedstawienia stołecznego Teatru IMKA. W tytułowego generała, wariację postaci  Wojciecha Jaruzelskiego wcielił się Marek Kalita.

Jakubowski otrzymał nagrodę za oryginalny tekst „Genrała” oraz dramatu „Znaki". Ten drugi spektakl w reżyserii Artura Tyszkiewicza miał premierę w Teatrze Telewizji w kwietniu tego roku. To zabawna, choć chwilami groźna tragifarsa ostrzegająca przed totalitarną ingerencją aparatu państwowego w kulturę. W głównych rolach wystąpili: Przemysław Stippa, Grzegorz Małecki i Marta Ścisłowicz.

- Warto nagradzać mistrzów słowa, dzięki którym historia żyje  - tak Artur Żmijewski zapowiedział nagrodę dla Jakubowskiego.

- Jestem przeszczęśliwy, że dwa teksty zostały nagrodzone. Pisanie tekstu dramatycznego jest samotnym zmaganiem się przez długi czas ze sobą samym, ze swoimi demonami – mówił ze sceny Jakubowski. – Natomiast czasami spotyka człowieka taka nagroda w postaci spotkania znakomitych artystów. Wiem, że będę pisał dalej, po prostu.

Jarosław Jakubowski to poeta, dramatopisarz, prozaik i dziennikarz. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ma na swoim koncie wiele nagród. Obecnie mieszka w Koronowie.

Źródło: Radio PiK, TVP Kultura

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor