Kultura 11 lut 2020 | Redaktor
Zaproszenie na spotkanie z cyklu

fot. KPCK w Bydgoszczy

Organizatorzy prowadzonych przez Urszulę Guźlecką cyklicznych spotkań pt. „Portrety” zapraszają dziś na godz. 18.00 (wstęp wolny) do Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury.

Zaprezentowany zostanie 30-minutowy film, jak to już jest w tradycji spotkań, o bohaterze dzisiejszego wieczoru i odbędzie się rozmowa o nim i jego twórczości w gronie zaproszonych gości, a bohaterem dzisiejszego spotkania będzie ks. Franciszek Kamecki.

Urodzony w 1940 w Cekcynie kapłan, był jednocześnie poetą, publicystą i felietonistą. Absolwent pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był  m.in. wykładowcą homiletyki i teologii przepowiadania, a także służył jako akademicki duszpasterz.

Jako dwudziestolatek debiutował w „Tygodniku Powszechnym”, jego wiersze publikowane były także w antologii poezji kapłańskej wydanej przez londyńską Oficynę Poetów i Malarzy.

„Parabole Syzyfa” tego autora wydane w 1974 zostały nagrodzone na Łódzkiej Jesieni Poezji

Jego tomiki poezji to kolejno: „Sanczo i ocean”, „Epilogi Jakuba”, „Borowiackie językowanie”, „Borowiackie językowanie II”, „Lustro”.

- Wiersze Franciszka Kameckiego dostępne są również w kilku wyborach oraz w tłumaczeniach na język niemiecki, angielski, słowacki, słoweński i czeski. Do jego dorobku należą także zbiory felietonów „Drabiną do nieba” oraz „Podróże i przystanki” - informują organizatorzy dzisiejszego spotkania z cyklu „Portrety”

Ks. Franciszek Kamecki jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Gniew.

źródło: za - inf. prasowa KPCK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor