Kultura 1 maj 2020 | Redaktor
Ziemia Bydgoska śpiewa i tańczy mimo wszystko. On-line [WIDEO]

fot. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

Podczas domowej kwarantanny miłośnicy folkloru nie spoczywają – zarówno najmłodsi, jak i dorośli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” dołożyli cegiełkę, żeby być w kontakcie ze swoją publicznością.

– Entuzjaści folkloru, których pasją jest muzyka, śpiew i taniec – tak o sobie mówią członkowie Ziemi Bydgoskiej. Grupa czynnie działa w Sieci podczas pandemii koronawirusa i „zaraża” ludową kulturą, udostępniając w Internecie swoje materiały wideo.

Tancerka Agata Fórmaniak przygotowała dla sympatyków Ziemi Bydgoskiej humorystyczny film „Kwarantanna na ludowo”, a rodzeństwo Czajkowskich uczyło rówieśników tańczyć ludową „czarną kurę”.

Zespół zrealizował też zdalnie nagrania kilku utworów ludowych. Piosenka „Czerwone jabłuszko” w ramach akcji #zostanwdomu pojawiła się na kanale Ziemi Bydgoskiej 1 kwietnia. 

Potem przyszedł czas na instrumentalny „Oberek ze Szwankowa”, „Krywaniu” z zapierającym dech w piersiach wideo oraz „Koło mego ogródeczka”  – w wykonaniu młodszej części zespołu. Wszystkie nagrania są dostępne na kanale „ZPiT Ziemia Bydgoska” na YouTubie. 

Na majowe świętowanie zespół przygotował także niespodziankę: wspólnie z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy wykonał pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”. Premiera 2 maja.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” działa non profit. Choć w kapeli, wśród wokalistów i tancerzy są profesjonaliści, to jednak większość członków zespołu to artyści-amatorzy, poświęcający na tę działalność wolny czas.

Zespół w 2018 r. świętował 60-lecie. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. jednym z ostatnich osiągnięć jest Grand Prix, które zdobył na Festiwalu Golden Waterfall w Batumi, w Gruzji.  Koncertował m.in. w Danii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Peru, Turcji, Gruzji, Sycylii, Czarnogórze, Indiach.

kp, mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor