Książka 20 sty 17:59 | Krzysztof Drozdowski
Berlingowcy w Powstaniu Warszawskim [RECENZJA]

Działania żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Powstaniu Warszawskim do dziś są okryte pewną zasłoną milczenia. Raczej pomijane niż doceniane. Pomimo, że Berlingowcy jak się ich popularnie nazywa z narażeniem życia podjęli trud pomocy powstaniu to do dziś nie znaleźli swojego miejsca na kartach historii.

Autorem nowej ksiażki z wydawnictwa Replika jest Mikołaj Łuczniewski. Książka powstała w oparciu o jego pracę magisterską. Ma dość mocną podstawę archiwalną, jak i również autor dokonał skrupulatnego przeglądu obszernej literatury dotyczacej Powstania Warszawskiego.

Łuczniewski podjął się odmitologizowania i przedstawienia realiów towarzyszących walkom oddziałów 1 Armii WP w Powstaniu Warszawskim. Dosć szczegółowo opisane mamy tu walki o przyczółek Czerniakowski, a następnie otrzymujemy opowieść o walkach 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w zdobyciu Pragi, desancie żołnierzy 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta na przyczółek Czerniakowski, walkach 8 Pułku Piechoty o zdobycie przyczółku pomiędzy przeprawami przez Wisłę.

Obecnie, gdy mamy do czynienia z próbą całkowitego przemilczenia wkładu polskich żołnierzy służących w armii polskiej dowodzonej przez gen. Berlinga  autor idzie pod prąd. Pokazuje losy żołnierzy bez ideologicznego zadęcia. Pokazuje ich chęć walki o polską stolicę a nie dążących do zniewolenia swojego kraju.

Uważam, ze jest to wartościowa publikacja. zainteresuje wszystkich pasjonatów historii II wojny światowej i nie tylko.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.