Książka 19 maj 12:05 | kd
Bydgoszcz nastrojowa - wyjątkowe zdjęcia stworzyły wyjątkowy album

20 maja premierę będzie miał wyjątkowy album z fotografiami Bydgoszczy autorstwa Zofii Ewy Ruprecht. Jej pełne światła zdjęcia od lat cieszą się ogromną popularnością na bydgoskich grupach w mediach społecznościowych.

Zofia Ewa Ruprecht jest diabetologiem w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie diabetologii. Od 30 lat codziennie, niezależnie od pogody, dojeżdża do pracy rowerem. Podróże te pozwalają na spojrzenie na miasto z innej perspektywy, a także szybkie zatrzymanie roweru, aby złapać wyjątkowe światło i kadr. Zdjęcia wykonywane aparatem w telefonie od 2013 roku są rewelacją grup zrzeszających miłośników miasta w mediach społecznościowych m.in. Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu). Zofia Ewa Ruprecht w 2021 roku została też zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu Bydgoszcz Press Photo organizowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy (w kategorii dla amatorów).

W albumie pokazane są najbardziej klimatyczne zakątki Bydgoszczy. Oprócz Starego Miasta, bulwarów nad Brdą i Wyspy Młyńskiej, znalazły się tu m.in. tzw. Dzielnica Muzyczna, Ogród Botaniczny UKW, ulica Cieszkowskiego czy Kanał Bydgoski. To nie tylko zdjęcia ulic i budynków, ale też zieleni, witryn sklepów czy wnętrz kawiarni. Popularne miejsca są pokazane w zaskakujący sposób, np. przez cienie czy odbicia w kałużach.

„Bydgoszcz Nastrojowa” przenosi nas w świat pełen magicznej atmosfery. To właśnie wrażliwość na światło i barwy, która jest widoczna na wszystkich fotografiach, najbardziej nas ujęła. Na zdjęciach Zofii Ewy Ruprecht Bydgoszcz to miasto romantyczne, tajemnicze i trochę bajkowe

– wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Celem mojej amatorskiej działalności fotograficznej jest przede wszystkim sprawianie ludziom radości. Zależy mi, żeby piękno naszego miasta zostało zauważone i docenione, nie tylko przez bydgoszczan

– mówi Zofia Ewa Ruprecht, autorka fotografii w albumie.

Teksty do „Bydgoszczy Nastrojowej” napisała Anna Perlik-Piątkowska, która w ubiegłym roku podbiła serca czytelników swoim debiutanckim albumem o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem jest narratorką i przewodnikiem po klimatycznych bydgoskich miejscach. Przedstawia ich historię, ale też opowiada o ulubionych restauracjach, sklepach wartych odwiedzenia, czy o tym, co można zobaczyć na elewacjach kamienic. Dzieli się zachwytem miastem, w którym jest zakochana. Teksty zostały tak napisane, żeby zachęcić do odkrywania Bydgoszczy nie tylko osoby, które nigdy tu nie były, ale też samych mieszkańców.

Doktor n. med. Zofia Ewa Ruprecht – specjalista diabetolog z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, administrator grupy „Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu)”, prowadząca konto ajfonowa_bydgoszcz na Instagramie, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu fotografii dokumentalnej Bydgoszcz Press Photo 2021 w kategorii amatorskiej.

Anna Perlik-Piątkowska – niepoprawna miłośniczka miasta, autorka albumu „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – plac Teatralny, Gdańska, plac Wolności”. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Oboje współpracują także z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii.

 

 

kd Autor