Książka 27 mar 19:13 | Krzysztof Drozdowski
Udręczeni. Historia prawdziwa [RECENZJA]

Demony czekają na zaproszenie do wejścia, ale nie zawsze chcą się wynieść, gdy się im każe… - możemy przeczytać we wstępie do kolejnej książki opisującej historie, z którymi stykali się Ed i Lorraine Warrenowie. Ed Lorraine był jedynym świeckim demonologiem uznanym przez Watykan.

Egzorcyzmy i opętania od zawsze budziły wielkie kontrowersje. Nie zawsze też okazywały się tym, na co wskazywały. Jak odróżnić opętanie od choroby psychicznej czy też innych schorzeń? Świetnie ten proces opisują autorzy we wstępie publikacji:

Nie można przeprowadzić oficjalnego egzorcyzmu bez starannego śledztwa, które ma określić, czy zgłaszana aktywność demoniczna faktycznie ma miejsce, czy też nie. Zdarza się, że osoba z problemami psychicznymi, albo uzależniona od jakiejś substancji, czy nawet cała rodzina cierpiąca w wyniku kryzysu domowego najzwyklejsze, drobne zbiegi okoliczności potrafi przemienić w ciąg przerażających wydarzeń prowadzących do wniosku, że dom został opętany przez demona. Z historii wiadomo, że za opętanie brano choroby psychiczne – takie, jak choćby schizofrenię, syndrom Tourette’a, pląsawicę Huntingtona, chorobę Parkinsona, a nawet dysleksję. I mimo że przez lata medycyna bardzo się rozwinęła, ksiądz, zanim w ogóle weźmie pod uwagę egzorcyzm, musi wykluczyć prawdopodobieństwo którejś z tych chorób.
Kapłan z wykształceniem medycznym albo psychiatrycznym – czasami jednym i drugim – rozpoczyna śledztwo od wyeliminowania innych możliwości; potem, jeśli to konieczne, zaczyna sprawdzać możliwość, że w dany przypadek zaangażowana jest istota demoniczna. Gdy uda się udowodnić działania demoniczne, kapłan zwraca się do Kościoła. Sprawa zostaje zbadana ponownie i, jeśli nie pojawią się inne przesłanki, zapada decyzja o konieczności odprawienia egzorcyzmu.

Ale co zrobić, gdy to nie osoba, a miejsce uważamy za przeklęte? Zmagając się z tym pytaniem warto sięgnąć właśnie po tę publikację.

Rodzina Snedekerów, której historia stała się kanwą tej publikacji, a następnie filmu, tuż po przeprowadzce do nowego domu zaczęła odczuwać dziwną obecność. Nie potrafili tego wytłumaczyć.

Czytaj też: Opętania, nawiedzone domy - historie prawdziwe od Warrenów [RECENZJA]

Udręczona rodzina nie miała pojęcia, że jej nowy dom był niegdyś zakładem pogrzebowym i że koszmar z niewytłumaczalnymi zjawiskami dopiero się zaczyna. To, co z początku rysowało się jako działanie poltergeista, szybko okazało się prawdziwą wojną z najmroczniejszymi siłami zła. Nawet wezwani na pomoc Warrenowie nie byli w stanie poradzić sobie z tym przypadkiem. 

Całość książki, okraszona została licznymi dialogami pomiędzy Warrenami, jak i innymi osobami bezpośrednio zaangażowanymi w pomoc rodzinie Snedekerów. Nie tylko z tego powodu czyta się tę publikację niemal z zapartych tchem. 

 

Ed i Lorraine Warrenowie, Ray Garton, Carmen Reed, Al. Snedeker, Udręczeni. Historia prawdziwa, wyd. Replika, Poznań 2020.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.