Książka 13 wrz 09:48 | Krzysztof Drozdowski
We wrześniu nie pada śnieg. Niemieckie spojrzenie na operację Market-Garden [RECENZJA]

Na półki księgarskie trafiło II wydanie książki Roberta Kerschawa na temat operacji Market-Garden.

Tytułowe słowa zostały wypowiedziane 17 września 1944 roku przez porucznika Josepha Enthammera, oficer artylerii Wehrmachtu. Zdziwił się, a to co nazwał płatkami śniegu było tak naprawdę czaszami spadochronów na których zostali zrzuceni alianccy żołnierze. 

Operacja Market-Garden była największą operacją powietrzno-desantową II wojny światowej. Swoim rozmachem przyćmiła wcześniejszą, niemiecką operację desantu na Kretę.

Pomimo, że książka liczy sobie ponad 500 stron to dzięki plastycznemu opisowi i llekości narracji książkę czyta się bardzo szybko. Nawet znając wynik bitwy, którym była bezprzykładna klęska atakujących nie chce się odkładać książki na półkę. Dlatego porównałbym ją do dobrej powieści. A jednak te historie wydarzyły się naprawdę.

 

Po zakończeniu operacji alianccy dowódcy zastanawiali się dlaczego ich plan zakończył się wielką porażką. na przeciw doświadczonym w boju, dobrze wyposażonym i odżywionym żołnierzom stanęły przecież niemieckie niedobitki, które dopiero co wycofały się pobite z Francji. Jedną z głównych jednostek niemieckich 1 Armia Spadochronowa dowodzona przez gen. Kurta Studenta powstała ledwo kilkanaście dni wcześniej. 

Dopiero zebrane dokumenty i relacje niemieckich żołnierzy pozwoliły autorowi na odpowiedź na to frapujace pytanie. 

Jak mówi przysłowie, nie ma jednak róży bez kolców. Pomimo lekkości opisu książka jest jednak zauważalnie skierowana na czytelnika bardziej zaznajomionego z historią II wojny światowej na zachodzie Europy. Brakuje szerszego wprowadzenia przez autora do tematu, co pozwoliłoby na lepsze zrozumienie treści przez wszystkich czytelników. 

Tłumacz lub raczej redaktor powinien również wychwycić pewne sformułowanie przyjęte przez autora, a używane przez niemeickich żołnierzy. Użycie określenia terrorysta w stosunku do członków holenderskiego ruchu oporu wydaje się być co najmniej nietaktem. 

Robert Kershaw – urodzony w 1950 roku absolwent historii na Reading University. W 1972 roku wstąpił do Pułku Spadochronowego, był instruktorem piechoty w Bundeswehrze, wojsk powietrznodesantowych, uczestniczył w wojnie w Zatoce Perskiej, w Bośni i operacjach na Bliskim Wschodzie oraz Afryce. Od 2006 roku pisze o historii militarnej i pełni rolę konsultanta wojskowego.

R. Kerschaw, We wrześniu nie pada śnieg. Niemieckie spojrzenie na operację "Market-Garden", wyd. Replika, Poznań 2021

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.