Ludzie 13 lip 14:05 | Redaktor
Pani Irena Radecka świętowała setne urodziny

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Irena Radecka ze Stronna w powiecie bydgoskim dołączyła do grona stuletnich mieszkańców naszego regionu, uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal jubilatce w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego wręczył wczoraj (10 lipca) radny województwa Tadeusz Pogoda.

Dwustu lat, Pani Wando!

Ludzie 14 lip 11:14

Mieszkanki na medal

Ludzie 6 lip 11:36

Irena Radecka przyszła na świat 9 lipca 1923 roku w Stronnie i mieszka tam do dziś. Jest najmłodszym dzieckiem Teofili i Antoniego Świetlików. Mama pani Ireny zajmowała się domem, jej ojciec – cieśla z zawodu – prowadził tartak. Jubilatka miała dziewięcioro rodzeństwa.

W Stronnie ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej, naukę kontynuowała w Bydgoszczy. W 1945 roku Pani Irena wyszła za mąż, za murarza Zygmunta Radeckigo. Państwo Radeccy wychowali czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Jubilatka doczekała się ośmiorga wnuków, trzynaściorga prawnuków i jednego praprawnuczka. Zawodowo pracowała w Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. W 1977 roku, owdowiała i zajęła się prowadzeniem tartaku.

Szczęśliwie okres wojny oszczędził jubilatce przykrych wspomnień, czas ten spędziła w domu.

Nestorka udziela się w klubie seniora Dobrcz. Dużą uwagę przywiązuje do swojego wyglądu. To kobieta bardzo zadbana, uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia. Nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania aktualnej prasy. Radość dostarcza jej oglądanie telewizji, zwłaszcza koncertów życzeń na programie Silesia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor