Ludzie 16 paź 12:52 | Redaktor
Setne urodziny Bronisławy Chmielewskiej ps. „Narcyz”

fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP

Niezwykła kobieta, której historia jest świadectwem ogromnej odwagi i determinacji, aktorka w filmie Jerzego Hoffmana ,,Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem” – Bronisława Chmielewska 12 października obchodziła swoje setne urodziny. Z tej okazji jubilatkę odwiedził wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i wręczył jej najwyższe wojewódzkie odznaczenie, złoty medal Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis.

To godne podziwu, że zawsze z myślą o rodzinie, najbliższych, o tej małej i dużej Ojczyźnie, z odwagą i hartem ducha walczyła Pani o lepsze jutro. Jestem tu dziś aby pani za tę pracę, za tę służbę podziękować

– mówił wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Bronisława Chmielewska urodziła się 12 października 1923 roku w Januszkowie (powiat żniński). Jest szóstym z ośmiorga dzieci Franciszka i Stanisławy Janickich, którzy wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Jubilatka lata dzieciństwa i młodości spędziła w rodzinnej miejscowości, gdzie skończyła szkołę podstawową.

Krótko po wybuchu II wojny światowej, 10 sierpnia 1940 roku, rodzinę Janickich wywieziono do Łodzi i rozdzielono. Starsze siostry Maria i Józefa trafiły do III Rzeszy, natomiast Bronisławę, jej rodziców i młodsze rodzeństwo skierowano do miejscowości Garwolin na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Po krótkim pobycie w Garwolinie, rodzina Janickich przeniosła się do położonej na granicy województwa mazowieckiego Warszówki, a po roku do Poniatowa, gdzie panowały lepsze warunki do życia.

Bronisława w tym czasie wstąpiła w szeregi Armii Krajowej, przyjmując pseudonim ,,Narcyz”. W podziemnym Wojsku Polskim, służyła jako łączniczka, przewoziła konspiracyjną prasę i ulotki.

W 1944 roku rodzinę Janickich przeniesiono do Piły, a stamtąd pani Bronisława wyjechała do Wrocławia, gdzie zatrudniła się jako pomoc domowa. Wiosną 1945 roku radzieckie samoloty bombardowały miasto, a jego mieszkańców ewakuowano, wśród nich była Bronisława. Trafiła do Niemiec, na krótko podjęła tam pracę u niemieckiego gospodarza, następnie trafiła do obozu przejściowego w Nordhausen, gdzie doczekała wyzwolenia przez wojska amerykańskie.

Po wojnie w latach pięćdziesiątych, w obawie przed represjami władz komunistycznych zniszczyła swoje dokumenty potwierdzające działalność w AK i skupiła się na pomocy swoim rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa.

W 1968 roku, wyszła za mąż i zamieszkała w Gąsawie. Mąż Bernard prowadził zakład szewski, a Bronisława zajmowała się domem. Od śmierci męża w 1990 roku. mieszka sama.

W 2002 roku jubilatka otrzymała propozycję zagrania w filmie Jerzego Hoffmana ,,Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Bronisława przyjęła propozycję i zagrała obok znanej aktorki Krystyny Feldman.

To kobieta nie tylko niezwykle odważna i oddana Ojczyźnie, ale także wspaniała gospodyni. Przygotowywane przez nią ciasta do dziś stanowią niedościgniony wzór. Do tej pory najbliżsi wspominają smak tortów bezowych i kakaowych jeży z migdałowymi oraz orzechowymi kolcami. Jubilatka cieszy się znakomitym zdrowiem, ma dobrą pamięć, nadal czyta bez konieczności używania okularów.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: . Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor