Bydgoszcz Szwalbego 20 kwi 2018 | Redaktor
Laur Andrzeja Szwalbego przyznany. Uhonorowany Szymon Nehring

W imieniu pianisty nagrodę odebrała prof. Katarzyna Popowa-Zydroń/fot. Anna Kopeć

Szymon Nehring został w tym roku wyróżniony Laurem Andrzeja Szwalbego z okazji 672. urodzin Bydgoszczy. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w Filharmonii Pomorskiej podczas urodzinowego koncertu dla mieszkańców.

Porozmawiajmy o Roku Szwalbego [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 16:10

Andrzej Szwalbe - pamięć i tożsamość [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 15:19

fot. Anna Kopeć

Wybitny polski pianista nie mógł osobiście odebrać wyróżnienia, bowiem koncertuje za granicą. Nehring triumfował w XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie w 2017 roku. Uczynił to jako pierwszy Polak w historii. Z kolei w 2015 jako jedyny z polskich reprezentantów dotarł do finału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa.

Podczas urodzinowego koncertu z okazji 672. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wykonała utwory m. in. Georga Bizeta, Gioacchino Rossiniego, Johanna Straussa czy Giuseppe Verdiego.  Jako soliści wystąpili Anetta Wakarecy ( mezzosopran) i Tadeusz Szlenkier (tenor).

fot. Anna Kopeć

W części oficjalnej prezydent Rafał Bruski i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sobociński wręczyli też nagrody i stypendia naukowe oraz artystyczne, stypendia dla wyróżniających się studentów, a także nagrody za prace naukowe poświęcone naszemu miastu.

fot. Anna Kopeć

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor