Bydgoszcz Szwalbego 10 sty 11:06 | Redaktor
Ostromecka kolekcja fortepianów z nowym nabytkiem

fot. UMB

Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku, jedna z największych w Polsce, wzbogaciła się o kolejny wyjątkowy instrument. To fortepian pionowy z początku XIX wieku renomowanej brytyjskiej firmy Tomkison.

Tomkison z ostromeckiej kolekcji to niezwykle rzadki instrument wyprodukowany na początku XIX wieku w Anglii. Fortepian stołowy o pionowym układzie strun wykonany jest z drewna mahoniowego. Frontową część instrumentu zasłaniającą struny stanowi bogato zdobiona tkanina haftowana kwiatowym motywem dzikiej róży. Nad klawiaturą znajduje się intarsja, wykonana prawdopodobnie z drewna różanego (...).

Ostromecka Kolekcja Zabytkowych Fortepianów to jedna z największych i najbogatszych kolekcji zabytkowych instrumentów w Polsce, obok Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku czy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Obecnie liczy ponad 50 fortepianów i instrumentów pokrewnych (...) Kolekcja mieści się w Pałacu Mostowskich, zwanym także Barokowym lub Starym, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. 

Gromadzenie zabytkowych instrumentów rozpoczął Andrzej Szwalbe - twórca i pierwszy dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

mat. UMB (Bydgoszcz.pl), skróty, zmiany - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor