Filharmonia Pomorska 22 lut 14:52 | mk
Akordeony z bydgoskiej fabryki trafiły do Ostromecka

fot. Pałac Ostromecko, Facebook

Tworzona w Pałacu Nowym w Ostromecku wystawa bydgoskich instrumentów wzbogaciła się o 11 akordeonów, wyprodukowanych w latach pięćdziesiątych w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów.

– Miasto Bydgoszcz i MCK, robią ważny krok, jeśli chodzi o muzyczną przeszłość miasta  –  mówi Roman Kryst. Do tej pory to właśnie w jego zbiorach – gromadzonych wspólnie z żoną, Grażyną Łoś-Kryst, w Częstochowie –  znajdowały się pozyskane akordeony.

Bydgoska Fabryka Akordeonów, w której powstały, „działała w mieście w latach 1953–1972 i wypuściła na rynek 230 tys. instrumentów takich marek jak Echo, Orlik, Carmen czy Kujawiak” – czytamy na stronie „Pałac Ostormecka” na Facebooku. – Wśród instrumentów będzie także biały kruk – akordeon Carmen z numerem fabrycznym 0001 – dodają redaktorzy profilu.

fot. Pałac Ostromecko, Facebook

Akordeony staną się częścią „Składu Sommerfelda”, wystawy poświęconej bydgoskim instrumentom. Patron ekspozycji, Bruno Sommerfeld, w 1905–1939 prowadził w Bydgoszczy fabrykę i skład fortepianów, jednak poza wytworzonymi przez niego pianinami, będzie można zobaczyć również pianina innych bydgoskich producentów czy wyprodukowane w Bydgoszczy instrumenty dęte.

„Skład Sommerfelda” jest kolejną kolekcją instrumentów rozrastającą się w Ostromecku. Zespołem Pałacowo-Parkowym zarządza Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, rozwijając m.in. zapoczątkowaną przez Andrzeja Szwalbego Kolekcję Zabytkowych Fortepianów – noszącą obecnie jego imię.

fot. Pałac Ostromecko, Facebook

Roman Kryst i Grażyna Łoś-Kryst zgromadzili w swojej kolekcji ponad 400 akordeonów; Roman Kryst jest kierownikiem i liderem założonej przez siebie w 2002 roku Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”. Uprawia muzykę inną niż słyszymy na przeglądach akordeonowych, tak zwany „folklor miejski” (własne teksty i muzyka ). Kapela jest laureatem wielu festiwali i przeglądów w Polsce, zdobywcą Certyfikatu „Najlepsze w Polsce/The Best in Polan”. Jest również instruktorem i choreografem zespołów folklorystycznych, oraz instruktorem w przedszkolu. Roman to również kapelmistrz Orkiestry Dętej, ceniony juror na różnych festiwalach i przeglądach. Inicjator i koordynator wielu imprez kulturalnych między innymi „Zjazdu Świata Akordeonu” czy też „Festiwalu Kapel folkloru Miejskiego”.

mk Autor