Filharmonia Pomorska 26 sty 15:06 | mk
Krzysztof Herdzin z tytułem profesora sztuk muzycznych

Krzysztof Herdzin, fot. Anna Kopeć, archiwum

Prezydent Andrzej Duda przyznał tytuł profesora sztuk muzycznych Krzysztofowi Herdzinowi. Wybitny kompozytor, aranżer, dyrygent wykłada m.in. na swojej alma mater - Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Tytuł został przyznany 14 stycznia 2021 roku. - Serdecznie gratulujemy nominacji Do szybkiego zobaczenia w Filharmonii Pomorskiej!!! - czytamy na profilu instytucji na Facebooku.

Krzysztof Herdzin urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku; jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, multiinstrumentalistą. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu J. Sulikowskiego i K. Popowej-Zydroń (dyplom 1993); wykłada na macierzystej uczelni.

- Jako chyba jedyny w Polsce artysta z powodzeniem łączy tak intensywną działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, w wymagających kompletnie dalekich od siebie kompetencji i doświadczeń rolach: kompozytora muzyki współczesnej, orkiestratora muzyki filmowej, dyrygenta symfonicznego, pianisty jazzowego, pianisty kameralisty, autora piosenek, producenta płyt, wykładowcy akademickiego - czytamy na stronie akademii. - Koncertował i nagrywał ze światowymi gwiazdami jazzu: Marią Schneider, Branfordem Marsalisem, Vinnie Colaiutą, Gregoirem Maretem, Richardem Boną, Oscarem Castro Nevesem, Mino Cinelu, Dhaferem Youssef, Garym Husbandem, Clarencem Pennem, Eddie Hendersonem, Mino Cinelu, Jonem Lordem.

- Ma na swoim koncie ponad 200 płyt cd, w tym 18 autorskich, jest posiadaczem 17 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera - dodaje uczelnia.

Współpracuje także z bydgoskimi instytucjami muzycznymi. To właśnie na estradzie Filharmonii Pomorskiej zabrzmiały prawykonania jego  „Requiem”  i, napisane na zamówienie Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, „Te Deum” .

mk Autor