Filharmonia Pomorska 14 lip 09:07 | mk
Muzyka z kosmosu i 60-lecie Capelli Bydgostiensis. Sierpniowe koncerty przed filharmonią

Capella Bydgostiensis/mat. Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego

Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego i i jubileuszowy koncert orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis – na te dwa plenerowe wydarzenia zaprosi w sierpniu Filharmonia Pomorska. Zabrzmią muzyka z filmów science fiction oraz utwory Händla i Mozarta.

Pierwszy z koncertów, zatytułowany „Muzyka z kosmosu”, odbędzie się 19 sierpnia (piątek, godz. 20.30). Na placu Krzysztofa Pendereckiego przed filharmonią bydgoscy symfonicy wykonają utwory z filmów, których akcja toczy się m.in. w kosmosie, w tym z „Kontaktu”, „Apollo 13”, „Gwiednych wojen”. Za pulipem dyrygenckim stanie Maciej Sztor, konceret poprowadzi Marcin Żebrowski. Koncert stanowi Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego rozpoczynającego się w połowie września.

Dzień później (20 sierpnia, godz. 20.30), w tym samym miejscu Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis będzie świętować jubileusz 60-lecia. W repertuarze: „Muzyka na wodzie: I Suita F-dur HWV 348” i „Muzyka ogni sztucznych HWV 351” Händla oraz „Motet »Exsultate, jubilate«” na sopran i orkiestrę KV 165” Mozarta. Ostatnia część kompozycji Mozarta, słynne, wirtuozowskie „Alleluja”, bywa śpiewane i nagrywane jako samodzielna pieśń. Partię solo wykona sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska. Dyrygować będzie Paul Esswood, koncert poprowadzi Marcin Żebrowski.

Bilety na oba wydarzenia kosztują 10 zł, są do nabycia na stronie bilety24.pl. Szczegóły koncertów na filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

mk Autor