Filharmonia Pomorska 8 maj 2018 | Redaktor
Od baroku do szlagierów z filmów o Bondzie. Maj w Filharmonii

Mat. Filharmonia Pomorska

Filharmonia Pomorska zaprasza w maju na koncerty. W planach m.in. wieczór z mistrzem i popisy najlepszych studentów roku dyplomowego bydgoskiej Akademii Muzycznej. Będzie też koncert w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz muzyka z filmów szpiegowskich na Dzień Matki.

Już w środę (9 maja) Filharmonia zaprasza na barokowy wieczór z mistrzem. „Brytyjczyk Paul Esswood, jeden z czołowych kontratenorów na świecie, od kilku lat jako dyrygent, wykorzystuje swe niebywałe doświadczenie zdobyte jako interpretator muzyki baroku. Wraz z Capellą Bydgostiensis i solistkami: Jolantą Kowalską-Pawlikowską i Eweliną Rakocą-Larcher zaprezentuje dzieła mistrzów: Bacha, Vivaldiego, Händla i Corellego” – rekomenduje koncert FP.


Zgodnie z wieloletnią tradycją estrada Filharmonii Pomorskiej w piątek 11 maja o 19.00 stanie się miejscem wyjątkowym dla najlepszych studentów roku dyplomowego bydgoskiej Akademii Muzycznej. Tym razem dwóch wyróżnionych pianistów zagra koncerty Paderewskiego i Rachmaninowa z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją maestro Kaia Bumanna.


W kolejnej odsłonie koncertu z cyklu 100 lat niepodległości w piątek 18 maja zabrzmi muzyka polska. Dzieła Chopina: Koncert fortepianowy e-moll oraz Rondo à la Krakowiak zagra Jan Lisecki, 23-letni wirtuoz urodzony w Kanadzie, laureat prestiżowej nagrody ECHO KLASSIK 2017. Krytycy nazywają go „arystokratą fortepianu”, „wybitnym talentem”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów”. Orkiestra ponadto zagra Poemat „Odwieczne pieśni” Karłowicza, zainspirowany samotnymi wędrówkami kompozytora po ukochanych Tatrach. Całość poprowadzi Jakub Chrenowicz.

Dzień później (19 maja) koncert ten w całości zostanie przedstawiony na finale 11. Gdańskiego Festiwalu Muzycznego w Filharmonii Bałtyckiej.


Od 1962 roku seria filmów o agencie królowej brytyjskiej  – Jamesie Bondzie gwarantuje nie tylko znakomitą frekwencję w kinach i krociowe zyski, ale przynosi też prawdziwe muzyczne przeboje. 26 maja o godz. 19.00 muzykę z topowych filmów szpiegowskich Filharmonia dedykuje wszystkim mamom z okazji ich święta. Solistami będą absolwenci bydgoskiej wokalistyki jazzowej: Małgorzata Chruściel, Anna Grzelak i Tadeusz Seibert.  A Capellę Bydgostiensis poprowadzi Adam Lemańczyk.

 

Źródło: Filharmonia Pomorska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor