Opera Nova 5 paź 2021 | kd
Baron cygański w Operze Nova wystawiony zostanie po raz 77

Realizacja tej operetki Johanna Straussa była jedną z najdroższych produkcji w historii bydgoskiej Opery. Opinia publiczności jest jednoznaczna: warto było!

Zachwycają dekoracje : gigantyczny cygański, inspirowany baśniowością Wschodu namiot, ozdobiony pieczołowicie wykonaną ażurową siecią z frędzlami i etnicznymi detalami , czy potężny, ważący 3/4 tony żyrandol, który przeszedł do historii bydgoskiej Opery w kategorii „rekwizyty”.

Niezapomniane pozostają układy taneczne: ognisty czardasz , w którym tancerze „przelatują” nad sceną w imponujących skokach, marszowa parada oddziałów huzarów i markietanek; tańczy też cały chór i soliści!

W wytwornym walcu popisuje się swą koloraturą Arsena, Żupan bawi kupletami – jakby opisującymi „tu i teraz”, a Barinkay żartuje sobie z wielkiej sławy i tytułów, poznając wraz z Saffi czar cygańskiej nocy.

8, 9 i 10 października Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas, rolę tytułową wykonywać będą kolejno Łukasz Załęski i Janusz Ratajczak , w partii Saffi: Gabriela Kamińska. W postać Żupana wcielą się: Ryszard Smęda i Bartłomiej Kłos, w Arsenę Hanna Okońska, jako Czipra: Małgorzata Ratajczak i Halina Fulara-Duda.

 

Po tych weekendowych przedstawieniach operetki scena będzie już tylko do dyspozycji realizatorów najbliższej premiery: na „Così fan tutte ”Wolfganga Amadeusza Mozarta Opera Nova zaprasza 23 października br.

 

 

Info.Ewa Chałat, Opera Nova

kd Autor