Opera Nova 13 kwi 2019 | Redaktor
Będzie taras widokowy na dachu czwartego kręgu Opery Nova

Materiał UMB

Zyskamy świetny punkt widokowy. W trakcie rozmów z projektantami rozbudowy opery udało się znaleźć rozwiązania by pomysł się ziścił – napisał na Facebooku Maciej Bakalarczyk, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

Taras widokowy to autorski  pomysł Bakalarczyka. - Jak pokazały testy dronem widok z tego poziomu na wyspę, katedrę, Stare Miasto i okolicę jest przepiękny, a nocą urzeka. Będzie gdzie zabierać gości – pisze Bakalarczyk. - Wejście ma być niezależne od układu opery. Liczę, że choć raz zagra tam skrzypek... na dachu.

Ratusz poinformował w ubiegłym tygodniu, że trwają już przygotowania do rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg. Pace projektowe mają zakończyć się pod koniec roku. Koncepcja rozbudowy Opery Nova zakłada nowy czterokondygnacyjny, przeszklony budynek, w którym znalazłaby się sala kameralna dla ok. 500 osób oraz wielofunkcyjna przestrzeń wystawiennicza. W dodatkowym kręgu znajdzie się także sala kinowa, która pomieści około 250 widzów. Nowy krąg liczyłby około 4800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, znajdującej się tuż przy samej Brdzie. Wysokość budynku to ok. 19 metrów. Od strony południowo-zachodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Bezpośrednio przy czwartym kręgu usytuowany ma być dwupoziomowy garaż podziemny skomunikowany bezpośrednio z holem wejściowym. Garaż według projektu pomieści ponad 330 pojazdów.

Obejrzyj też piękno Bydgoszczy z drona

Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego, który przygotowuje projekt budowlany przewiduje usytuowanie na dachu tarasu widokowego na miasto. Wszystkie planowane rozwiązania są szeroko konsultowane z różnymi środowiskami, w tym z Radą ds. Estetyki Miasta czy przedstawicielami Miejskiego Centrum Kultury.

Aktualne prace dotyczą uszczegółowienia w zakresie spełniania wymagań ewakuacji i bezpieczeństwa pożarowego. Projektanci odbyli także wizytę w centrum kultury w Oslo, by zapoznać się z systemem odpowiedzialnym za prawidłową akustykę. Ten odpowiadający najwyższym standardom system, będzie zapewniał wydarzeniom muzycznym doskonałą jakość. Trwają także konsultacje dotyczące wyboru foteli – ofertę przedstawił, wiodący na rynku europejskim, producent foteli do sal kinowych i teatralnych. Na początku kwietnia odbyły się konsultacje dotyczące rozwiązań w sali kinowej.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor