Opera Nova 3 lut 2021 | mk
Bydgoski Festiwal Operowy przełożony. Jest też zmiana spektaklu

fot. Anna Kopeć

Inaczej niż w poprzednich latach, w 2021 roku BFO ma odbyć się w czerwcu. Zamiast musicalu na inaugurację zaprezentowana zostanie opera Mozarta „Così fan tutte”.

- 28. Bydgoski Festiwal Operowy planowany jest na czerwiec. Pierwotnie rozpatrywanym terminem był przełom maja i czerwca, przesunięcie wynika jednak ze zobowiązań i planów realizatorów premiery rozpoczynającej wydarzenie - czytamy na stronie Opery Nova w Bydgoszczy.

Zeszłoroczny festiwal z powodu pandemii został odwołany. Dokładny repertuar bieżącej edycji nie jest jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, że zamiast  musicalu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webber, festiwal otworzy „Così fan tutte”. Tę premierę pierwotnie planowano na listopad.  Zmiana, jak tłumaczy opera, wynika z zaleceń sanitarnych. Opera Mozarta wymaga bowiem mniejszej liczby muzyków w orkiestronie.

Do tej pory BFO odbywał się na przełomie kwietnia i maja. Tradycyjnie festiwal inauguruje premierowy spektakl gospodarza, a kolejne prezentują teatry-goście z Polski i zagranicy. 

mk Autor