Opera Nova 17 sty 2022 | Redaktor
„Napój miłosny” w Operze Nova po raz pięćdziesiąty

fot. Marek Chełminiak

Od 2000 roku bydgoska scena ma w repertuarze arcydzieło opery komicznej: „Napój miłosny” Donizettiego. Na 50. - i kolejne - spektakle Opera Nova zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę (21, 22, 23 stycznia).

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku - ubogi wieśniak Nemorino stara się o względy pięknej Adiny; dziewczyna jednak wyśmiewa jego stałość i tłumaczy mu, że jest zbyt zmienna i kapryśna, żeby kogokolwiek pokochać na całe życie. Nemorino, aby zdobyć jej serce, kupuje u wędrownego znachora Dulcamary napój miłosny, mający zapewnić mu powodzenie u dziewcząt. W rzeczywistości jest to zwykła butelka wina...

Jak tłumaczył reżyser Krzysztof Nazar, historię potraktował „…pogodnie i z pozycji wyrozumiałości dla ułomności, śmiesznostek drugiego człowieka. (…) jako opowiedzianą z lekkością historię o naszych niedoskonałościach, które towarzyszą całemu życiu”.

- Partytura Donizettiego do „Napoju miłosnego” wskazuje na rękę prawdziwego mistrza; jej styl jest błyskotliwy, reprezentuje najlepszy przykład opery buffa i bel canta; każdy z bohaterów posiada swój muzyczny „charakter” i uwiarygodnia swą wokalną niezbędność na scenie - tłumaczy Ewa Chałat, specjalistka bydgoskiej opery ds. promocji.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak. W obsadzie jako Adina: Marta Ustyniak-Babińska i Victoria Vatutina, jako Nemorino: Krzysztof Zimny i Szymon Rona, Belcore: Arkadiusz Anyszka i Adam Zaremba, Dulcamara: Janusz Żak.

Na podstawie komunikatu Opery Nova w Bydgoszczy, Wikipedii Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor