Opera Nova 21 sty 2019 | Redaktor
Oklaski za „Halkę” nagrane, w lutym zabrzmi „Rigoletto”

Bydgoski „Rigoletto”/materiały Opery Nova

Trwają nagrania realizowane na potrzeby wydania bydgoskiej „Halki” na DVD. Podczas niedzielnego spektaklu (20 styczna) rejestrowane były wejście publiczności i oklaski po zakończeniu przedstawienia.

Dzieło Moniuszki, którego premiera odbyła się w Operze Nova w 2013 r. będzie kolejnym zarejestrowanym na DVD spektaklem w jej dorobku. Obraz rejestruje ekipa firmy MC Video, która wcześniej dokonała zapisu m.in. opery „Rusałka”.

W poniedziałek (21 stycznia) plan nagrań przewiduje uwerturę do „Halki”, we wtorek sceny z I i II aktu. Sesje nagraniowe pod okiem reżysera, Natalii Babińskiej, potrwają do piątku. Występują: Halka: Jolanta Wagner, Stolnik: Jacek Greszta, Zofia: Dorota Sobczak, Dziemba – Łukasz Jakubczak, Dudziarz – Szymon Rona. Za pulpitem dyrygenckim „specjalista od Moniuszki” Piotr Wajrak.

Nagranie wpisuje się w Rok Moniuszkowski, ogłoszony decyzją Sejmu z racji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. W sobotę i niedzielę (26 i 27 stycznia) Opera Nova zaprasza na dwa ostatnie spektakle „Halki” w tym sezonie artystycznym.

Repertuar bydgoskiej sceny wzbogaci się za to o inny tytuł z dorobku Moniuszki: „Straszny dwór”. Polska opera narodowa powróci na afisz po 25 latach od poprzedniej premiery, a zrealizuje ją, podbnie jak „Halkę”, duet twórców Babińska-Wajrak wraz ze scenografkami Dianą Marszałek i Julią Skrzynecką, choreografką Anną Hop oraz autorką kostiumów Martyną Kander.

 

Bydgoski „Rigoletto”, fot. Andrzej Makowski

W pierwszy weekend lutego bydgoska scena zaprasza na operę Verdiego „Rigoletto”, której sceniczną wizję również wykreowały Natalia Babińska (reżyseria), Diana Marszałek (scenografia) i Martyna Kander (kostiumy). Kierownik muzycznym jest Maciej Figas.

Reżyserem światła wszystkich wymienionych spektakli jest Maciej Igielski, który pracować będzie z bydgoską operą również nad „Strasznym dworem”.

źródło: Opera Nova

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor