Opera Nova 3 paź 2018 | Redaktor
Ostatnia szansa na „Manru” przed przerwą. Bydgoski spektakl wyjeżdża do Krakowa

fot. Andrzej Makowski, materiał Opery Nova

„Manru” Paderewskiego na scenie Opery Nova będzie wystawiony w najbliższy weekend (5-7 października). To ostatnia okazja, by go zobaczyć, nim scenografia i kostiumy „wyjadą” do Krakowa. Na kilka miesięcy zostaną wypożyczone Operze Krakowskiej na potrzeby przygotowywanej tam premiery.

Najbliższe plany Opery Nova związane są z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wiekie zasługi dla niej położył Ignacy Jan Paderewski - dyplomata, pianista i kompozytor.

Opera Nova od 2006 r. ma w repertuarze jego „Manru”, operę na podstawie powieści Kraszewskiego „Chata za wsią”. Dzieło skomponowane do niemieckiego libretta prawykonanie miało w Dreźnie w 1901 roku. Po nim nastąpiły lawinowo wystawienia we Lwowie, Warszawie, Stanach Zjednoczonych (m.in. w Metropolitan Opera), Kolonii, Pradze, Zurychu. Tytułowy Manru to Cygan, który zakochuje się w miejscowej dziewczynie, Ulanie. Opera jest parabolą losu „innego”, kogoś spoza społeczności, kto bezskutecznie stawia czoła niesprzyjającemu losowi. 

Od lewej Janusz Ratajczak jako Manru, Leszek Skrla - Znachor/ fot. Marek Chełminiak

Po II wojnie światowej „Manru” był wystawiany zaledwie pięciokrotnie. Bydgoska opera jako jedyna w kraju ma spektakl w stałym repertuarze. Wkrótce jednak się to zmieni – trwają przygotwania do premier w innych teatrach. – Nic dziwnego, że w związku z rocznicą zainteresowanie tą operą gwałtownie rośnie – mówi dyrektor Maciej Figas. Tym samym wzrósł też popyt na bydgoską realizację. Po przedstawieniach na początku października scenografia i kostiumy zostaną wypożyczone Operze Krakowskiej. Reżyserią także w Krakowie zajmie się twórca bydgoskiego przedstawienia, Laco Adamik.

Opera Nova jako jedyna na świecie zarejestrowała też „Manru” na DVD. – Nie zapomnę, jakie dreszcze przeszły mnie w Covent Garden, gdy wśród płyt w sklepiku operowym znalazłem naszą płytę – wyznaje Figas.

„Manru” będzie można zobaczyć w bydgoskiej operze w piątek, sobotę i niedzielę (5,6,7 października). W roli głównej wystąpią Janusz Ratajczak i Sylwester Kostecki. Jako Ulana: Małgorzata Grela i Jolanta Wagner, znachor Urok: Leszek Skrla, Cyganka Aza: Dorota Sobczak i Darina Gapicz, w partii Jadwigi: Małgorzata Ratajczak i Katarzyna Nowak-Stańczyk. Orkiestra Opery Nova wystąpi pod batutą Macieja Figasa. Chór przygotował Henryk Wierzchoń.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor