Opera Nova 23 maj 2019 | Redaktor
Sceny z życia cyganerii w Operze Nova

fot. Marek Chełminiak, materiały Opera Nova

Trzy okazje do zobaczenia „Cyganerii” Pucciniego będzie miała publiczność bydgoskiej opery. Dzieło osadzone w środowisku paryskiej bohemy zobaczymy od piątku do niedzieli (24-26 maja).

Ruggiero Leoncavallo i Giacomo Puccini jednocześnie i niezależnie od siebie zainteresowali się autobiograficzną powieścią „Sceny z życia cyganerii” Henry'ego Murgera. Szybszy okazał się Puccini - zaproszeni przez niego libreciści w książce znaleźli temat idealny: miłość od pierwszego wejrzenia, namiętność, łzy wylane w milczeniu, przeplatanie beztroski z tragedią.

„Cyganeria” Pucciniego miała prapremierę w 1896 roku. Od 123 lat utrzymuje się w żelaznym repertuarze teatrów operowych i pozostaje jednym z najczęściej wystawianych tytułów.
Opera Nova w tym tygodniu zaprasza na trzy przedstawienia tego dzieła: w piątek i sobotę (24 i 25 maja) o godz. 19.00 oraz w niedzielę (26 maja) o godz. 18.00.

Realizacja powstała w 2011 roku, wyreżyserowana przez Macieja Prusa i pod muzycznym kierownictwem Andrzeja Knapa, który stanie za pulpitem dyrygenckim podczas najbliższych przedstawień.

Szykują się dwa debiuty: po raz pierwszy na scenie Julia Pruszak wcieli się w hafciarkę Mimi, a Łukasz Załęski po raz pierwszy wystąpi w Operze Nova jako Rodolfo.( 24 i 26 V). W sobotę role te zaśpiewają Pavlo Tolstoy i Victoria Vatutina.

W obsadach spektakli, jako przyjaciele z artystycznej cyganerii wystąpią malarz Marcello - Sławomir Kowalewski i Arkadiusz Anyszka, muzyk Schaunard - Dominik Sierzputowski i Bartłomiej Kłos, filozof Colline - Janusz Żak. W partii Musetty wystąpią: Marta Ustyniak-Babińska i Krystyna Nowak. Jako Benoit, właściciel kamienicy: Łukasz Jakubczak, a jako niefortunny wielbiciel Musetty, radca Alcindoro: Jacek Greszta.

Źródło: Ewa Chałat, Opera Nova

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor