Opera Nova 8 kwi 2019 | Redaktor
W pracowniach opery praca wre. Moniuszko coraz bliżej

fot. Opera Nova

Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Opera Nova zaprasza na patriotyczne widowisko. Przygotowania do premiery „Strasznego dworu” idą pełną parą.

Już 27 kwietnia (sobota) „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki zainauguruje XXVI Bydgoski Festiwal Operowy. Patriotyczne dzieło powróci na afisz po 25 latach od poprzedniej premiery, mającej miejsce jeszcze na deskach Teatru Polskiego. Będzie to piąta realizacja tego widowiska w bydgoskiej operze, natomiast pierwsza w gmachu przy ul. Focha.

fot. Opera Nova

Intensywne przygotowania już trwają. - W pracowni szewskiej tłoczno od wysokich butów, trzewików, ciżemek, w modystycznej oczy cieszą kolorowe czapki dla baletu, w krawieckiej: atłasy, brokaty, żakardy, tafty jedwabne, lny naturalne, płótna. Nawet we foyer Centrum Kongresowego tapicer zszywa gigantyczne „koronki”… - zdradza Ewa Chałat z biura prasowego Opery Nova.

Widowisko zrealizują reżyser Natalia Babińska - która dla bydgoskiej opery reżyserowała już Moniuszkowską „Halkę” -  kierownik muzyczny Piotra Wajrak wraz z autorkami scenografii: Dianą Marszałek i Julią Skrzynecką (obie w ostatnich latach stworzyły dekoracje/kostiumy do kilku baletów z repertuaru Opery Nova), choreografką Anną Hop oraz projektantką kostiumów Martyną Kander. - Należy wymienić także reżysera świateł, Macieja Igielskiego, który ma niebagatelny udział w sukcesach wielu spektakli Opery Nova, a który ponownie współpracować będzie z bydgoską operą - dodaje Ewa Chałat

„Straszny dwór” nie przez przypadek będzie miał swoją premierę właśnie teraz: rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki ogłosił nie tylko polski Sejm, ale także UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

Poza premierą, Opera Nova zaprasza także na wielkie plenerowe świętowanie 200. rocznicy urodzin kompozytora na Wyspie Młyńskiej i w amfiteatrze nad Brdą. Moniuszkowski festyn odbędzie się 5 maja. 

Czytaj także:  Hity z Polski i zagranicy na XVI Bydgoskim Festiwalu Operowym

źródło: Opera Nova, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor